“Aşağı Bakmayacağız” eylemleri saldırılara ve tehditlere rağmen sürüyor

kategori:

Boğaziçi Üniveristesi öğrencilerine yönelik gözaltı, tutuklama ve hedef gösterme politikaları sonrasında iktidarın baskıcı politikalarına karşı direnişe dönüşen eylemler polis saldırılarına ve iktidarın tehditlerine rağmen devam ediyor.

Ankara’da öğlen saatlerinde basın açıklaması yapmak için Çankaya Belediyesi önünde toplanmak isteyenleri ablukaya alan polis, alana girmek isteyenlere plastik mermi ve biber gazıyla saldırdı. Basın açıklaması başlamadan ara sokakları kapatan polis, alana gitmek isteyenleri darp ederek gözaltına aldı. Saldırının ardından eylem Kızılay sokaklarına yayıldı. Sokakları kapatan polis çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı. Ankara’daki polis saldırılarında en az 30 kişi gözaltına alındı. Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Ankara Şubesi, müvekkilleriyle görüşmek isteyen avukatların Emniyet Müdürlüğü’ne alınmadığını duyurdu.

Öte yandan Hacettepe Üniversitesi yemekhane önünde toplanan öğrenciler rektörlük önüne bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş boyunca “Her yer Boğaziçi, her yer direniş”, “Hacettepe ayakta, Boğaziçi’nin yanında” sloganları sık sık atıldı.

İzmir’de ise Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yapılması planlanlanan eyleme polis saldırdı. Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerinden, kültür merkezi önüne “Her yer Boğaziçi, her yer direniş”, “Asla  aşağı bakmayacağız” sloganlarıyla yürüyen 6 Halkevi üyesi darp edilerek gözaltına alındı.

Adana Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla Eğitim-Sen Adana Şubesi önünde yapılmak istenen eyleme de polis saldırdı. Saldırıda en az 9 kişi gözaltına alındı. Saldırıya rağmen bir araya gelen grup “Üniversitelerde kayyum rektör istemiyoruz. Melih Bulu istifa.” pankartı açtı. Eğitim Sen önünde gerçekleştirilen basın açıklamasına KESK, Adana Tabip Odası, Adana Barosu, TMMOB, Çukurova Öğretim Elemanları Derneği katıldı.

Bursa’nın İnegöl ilçesinde, lise öğrencilerinin de aralarında olduğu bir grup devam eden eylemleri desteklemek için basın açıklaması gerçekleştirdi.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir