Saldırılara rağmen Türkiye’nin bir çok yerinde direniş sürüyor: İzmir’de gerçekleştirilmek istenen eyleme polis saldırdı

kategori:

Rektör atamalarına karşı eylemlerini sürdüren Boğaziçi Üniveristesi öğrencilerine yönelik gözaltı, tutuklama ve hedef gösterme politikaları sonrasında iktidarın baskıcı politikalarına karşı direnişe dönüşen eylemler bugün de devam etti.

Öğretim görevlileri haftalardır yaptıkları gibi, rektörlük binasına sırtlarını dönerek rektör olarak atanan Melih Bulu’nun istifasını talep etti ve gözaltıları protesto etti. Nöbetlerini sürdüren Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri de çeşitli etkinlikler gerçekleştirdi. Rektörlük önünde gözaltına alınan arkadaşlarının adını sayrak “burada” diye haykıran öğrenciler arkadaşlarının serbest bırakılmasını istedi.

Pazartesi günü Boğaziçi Üniversitesi’ne yönelik polis saldırısında gözaltına alınan 51 öğrenci ise Çağlayan’daki İstanbul Adliyesine getirldi. Öğrenciler mahkemeye çıkarılmayı beklerken arkadaşları da onları almak için adliye önünde eylem gerçekleştirdi. Adliye önünde toplanan öğrencilere karşı adliyenin etrafı polis ablukasına alındı.

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla Alsancak’ta bulunan Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yapmak isteyen gruba da polis saldırdı. Polis çok sayıda kişiyi ters kelepçe ile gözaltına aldı.

Polisin saldırısı sonrası Alsancak’ta yaşayanlar evlerinden ses çıkartarak polisi protesto etti. Polis ara sokaklarda gözaltılara devem ederken, saldırılara rağmen eylemciler Gündoğdu Meydanı ve Kordon’da yeniden toplandı. Sloganlarla polis saldırılarını protesto eden eylemciler, daha sonra Kordon’da toplanarak basın açıklaması gerçekleştirdi. Saldırıda aralarında avukatların da olduğu en az 50 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencileri de devam eden direnişe destek vermek için Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü önünde bir araya geldi. “Aşağı Bakmıyoruz, Baş Eğmiyoruz, Üniversitelere Savunacağız.” pankartı ve “Aşağı bakmayacağız”, “Baş eğmeyeceğiz”, “Üniversitelerimizi savunacağız” yazılı dövizler taşyan eylemciler “Kayyum Rektör İstemiyoruz.” “Kurtuluş Yok Tek Başına”, “YÖK, polis, medya… Bu abluka dağıtılacak”, “Susma Haykır Eşcinseller Vardır” sloganları attı.

Konya Öğrenci Dayanışması’nın çağrısıyla, Konya’da Gedavet’te parkında, Hopa’da ise Metin Lokumcu Meydanı’nda eylemler gerçekleştirildi.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir