Anasayfa / Haberler / Myanmar’da sağlık çalışanları darbeye karşı greve çıktı

Myanmar’da sağlık çalışanları darbeye karşı greve çıktı

Myanmar’da 74 hastane ve sağlık biriminde sağlık çalışanları 1 Şubat’ta gerçekleşen darbeye karşı bugün (3 Şubat) greve başladı. Ülke çapında ön saflarda çalışan sağlık emekçileri yaptıkları açıklamada “Askeri rejimin siyasi meşruiyeti tanımamasından ötürü biz de onları hükümet olarak tanımıyoruz. Gayri meşru askeri rejimin herhangi bir emrine itaat etmeyi reddediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Myanmar ordusu tarafından 8 Kasım 2020 gerçekleşen seçimlerinde hile yapıldığı gerekçesiyle, 1 Şubat’ta darbe gerçekleştirilmiş ve bir yıllığına olağanüstü hal ilan edilmişti. Darbe sonrasında Devlet Başkanı Win Myint, Dışişleri Bakanı ve ülkenin fiili lideri Aung San Suu Çii ile iktidar partisi Ulusal Demokrasi Birliğinin (NLD) önde gelen isimleri gözaltına alınmıştı.

Darbenin ardından NLD lideri Suu Çii ise halka darbeye karşı protesto çağrısında bulunmuştu. Dünden bu yana ülkenin en kalabalık şehri Yangon başta olmak üzere bir çok noktada eylemler gerçekleştirildiği belirtiliyor.

Darbeye karşı başlayan grevin, darbeden günler önce 27 Ocak’ta başlayan koronavirüs aşılama programını da etkileyebileceği ifade ediliyor.

Adresi kontrol edin

Reyanlı’da jandarma tarafından işkenceye uğrayan Suriyeli mülteci yaşamını yitirdi

Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışan 8 Suriyeli mültecinin jandarma tarafından işkenceye uğradığı, en az bir kişinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir