Yunanistan’da hükümetin üniversitelere polis konuşlandırma ve kampüslere girişleri sınırlandırma planına karşı eylemler sürüyor

kategori:

Yunanistan’da hükümetin kampüs polis birimi kurarak, üniversitelere polis konuşlandırmayı ve halkın üniversite kampüslerine serbest girişini sınırlandırmayı öngören tasarısına karşı öğrenciler bir kez daha sokağa çıktı.

Eylemler ikinci haftasına girerken, dün Atina ve Selanik başta olmak üzere bir çok şehirde eylemler düzenlendi. Eylemlere üniversite öğrencilerinin yanı sıra eğitim emekçileri ve üniversite çalışanları da katıldı. Pandemi kısıtlamaları bahanesiyle eylemlerin yasaklanmasına rağmen sokağa çıkan öğrenciler “Ümiversitelerde polis istemiyoruz”, “Şirketler, patronlar üniversitelerden dışarı.” sloganları attı. Parlamentoya kadar süren eylemde rektörlük atamalarına karşı Boğaziçi Üniversitesi’nde başlayan eylemelere göndermeyle “Atina’dan İstanbul’a üniversitede polis istemiyoruz” dövizleri de taşındığı görüldü. 

Hükümet kampüs polis birimi kurmayı ve üniversitelere polis konuşlandırmayı planlıyor. Ayrıca üniversite kampüslerine serbest girişi sınırlandırmayı, öğrenciler, akademik personel, çalışanlar ve misafir statüsünde olanlar dışında kalanların girişini yasaklamayı planlıyor. Önerilen değişiklikler uyarınca, üniversiteye giriş koşulları da değiştirilecek ve derslerin tamamlanması için zaman sınırları belirlenecek.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir