Anasayfa / Haberler / Lübnan’da derinleşen ekonomik kriz ve OHAL’e karşı başlayan eylemler 4. günde

Lübnan’da derinleşen ekonomik kriz ve OHAL’e karşı başlayan eylemler 4. günde

Lübnan’da derinleşen ekonomik kriz ve OHAL’e karşı başlayan eylemler 4. gününde devam ediyor.

Trablusşam’ın kuzeyinde Çarşamba akşamı gerçekleşen eylemlerde askerler tarafından gerçek mermiyle vurulan 29 yaşındaki Omar Tayba’nın dün sabah hayatını kaybetmesi öfkeyi daha da arttırdı. Tayba’nın işsiz olduğu, Lübnan’ın yanı sıra Türkiye’de iş aradığı belirtiliyor. Tayba’ın cenaze töreni dün gerçekleştirildi.

Öte yandan Trablusşam’da sabah saatlerinde eylemler El Nur Meydanı’nda yoğunlaşırken, polis başbakanlık binasına yürümek isteyen eylemcilere yine biber gazı ile saldırdı. Eylemler geç saatlere kadar devam ederken, polisin saldırılarına eylemciler molotof kokteyl, taş ve havai fişeklerle karşılık verdi. Eylemlerce en az 112 kişinin yaralandığı ve çok sayıda eylemcinin de gözaltına alındığı belirtildi.

Lübnan’da ağır ekonomik krizin neden olduğu yoksulluğa ve yolsuzluklara karşı öfke giderek arttığı koşullarda, Covid-19 salgını gerekçesiyle 14 Ocak’ta başlayan ve 10 gün süreceği açıklanan OHAL ve tam gün sokağa çıkma yasağının 8 Şubat’a kadar uzatılması sonrası 25 Ocak’ta eylemler tekrar başlamıştı.

Adresi kontrol edin

Mersin’de ev taşımacılığı işçileri fiili grev gerçekleştirdi

Mersin’de ev taşımacılığı işçileri ücretlerinin artırılması talebiyle fiili grev gerçekleştirdi. İşçiler Toros ilçesine bağlı Kurdali …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir