Anasayfa / Haberler / Brüksel’de 23 yaşındaki Afrikalı İbrahima Barrie’nin gözaltında hayatını kaybetmesi sonrasında eylemler patlak verdi

Brüksel’de 23 yaşındaki Afrikalı İbrahima Barrie’nin gözaltında hayatını kaybetmesi sonrasında eylemler patlak verdi

Belçika’nın başkenti Brüksel’de, geçtiğimiz Cumartesi 23 yaşındaki Afrikalı İbrahima Barrie’nin gözaltına alındıktan sonra, götürüldüğü karakolda hayatını kaybetmesi sonrasında eylemler patlak verdi.

Barrie’nin yaşamını yitirdiğinin duyulmasının ardından dün, #JusticePourIbrahima (İbrahima için adalet) sloganıyla örgütlenen yüzlerce kişi Barrie’nin yaşamını yitirdiği karakolunun önünde toplandı. “Siyahların hayatı önemlidir”, “İbrahima için adalet” ve “Katil polis” gibi sloganlar atan eylemcilere polis saldırdı. Polisin tazyikli suyla saldırdığı eylemciler ara sokaklar yeniden bir araya geldi. Polisle çatışan eylemciler, yakınlardaki bir başka karakolun girişini, civardaki bir aracı ve bazı çöp kutularını ateşe verdi.

9 Ocak Cumartesi akşamı saat 19.00 sıralarında polis, Kuzey Garı (Gare du Nord) çevresinde kimlik kontrolü yapıyordu. Bu sırada İbrahim Barrie, kendisine kimlik kontrolü yapan polisleri videoya çekti. Polis Barrie’nin kaçmaya çalışırken gözaltına alındığını iddia etti.

Adresi kontrol edin

Reyanlı’da jandarma tarafından işkenceye uğrayan Suriyeli mülteci yaşamını yitirdi

Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışan 8 Suriyeli mültecinin jandarma tarafından işkenceye uğradığı, en az bir kişinin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir