Üniversitelere rektör atamalarına karşı direnişin 6. Günü: Uluslararası dayanışma, tencere tava eylemleri, sosyal medya kampanyaları

Üniversitelere rektör atamalarına karşı 4 Ocak’ta başlayan direniş sokağa çıkma yasağına rağmen 6. gününde devam etti. Bir çok ülkede dayanışma eylemleri gerçekleştirilirken, akşam saatlerinde İstanbul’un bir çok ilçesinde insanlar ışıklarını açıp kapatarak ve tencere tava çalarak eylemlere destek verdi.

İtalya’da öğrenciler, Boğaziçi Üniversitesi’nde başlayan eylemlere sosyal medya hesaplarından dövizli fotoğraflar paylaşarak destek verdi.

Almanya’da Boğaziçi Üniversitesi mezunları, öğrencileri ve öğretim görevlilerini eylemlere destek vermek için Berlin’de bulunan Humboldt Üniversitesi önünde bir araya geldi. “Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” yazılı pankart açan grup  “Kayyum rektör istemiyoruz”, “İntihalsiz, torpilsiz”, “Akademi biat etmez”, “Boğaziçi direniyor”, “Kayyuma geçit yok” yazılı dövizler taşıdı.

Paris’te bulunan Türkiyeli öğrenciler de devam eden eylemlere destek vermek için Sorbonne Üniversitesi önünde bir araya geldi. Kelepçeli Boğaziçi Üniversitesi logosu olan “Kayyuma hayır, liberte pour les universites! (Üniversitelere özgürlük!)” pankartı açılan eylemde “Her yer Boğaziçi Her yer direniş”, “Çıplak arama işkencedir!” ve “Rejima qeyyumân dê bışkê! (Kayyum rejimi çökecek)” yazılı dövizler taşındı. taşındı.

Önceki akşam Boğaziçi Üniversitesi’nin bulunduğu Hisarüstü mahallesinde başlayan tencere tava çalma eylemleri tüm İstanbul’a yayıldı. Boğaziçi Üniversitesi Dayanışması’nın sosyal medya üzerinden yaptığı çağrı sonrasında dün akşam saat 21:00’de tüm İstanbul’un bir çok ilçesinde insanlar, evlerinden ışıklarını açıp kapatarak ve tencere tava çalarak rektör atamalarına karşı devam eden eylemlere destek verdi.

Öte yandan öğrenciler Erdoğan’ın kendilerini ‘terörist’ ilan etmesine karşı sosyal medyada kampanya başlattı. Eylemlerine hocalarından da destek gören öğrenciler, kısa videolar çekip ‘terörist ilan edildim çünkü…’ başlığıyla sosyal medyadan yayınladı.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir