Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve öğretim görevlilerinden eylem: Gözaltılar serbest bırakılsın

kategori:

Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasına karşı dün Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılan eylem sonrası bugün sabah saatlerinde gözaltına alınan öğrencilerle dayanışmak için Boğaziçin Üniversitesi öğrencileri ve öğretim görevlileri eylem gerçekleştirdi.

Bugün 12.00’de üniversite kampüsünde yapılan Melih Bulu’nun devir-teslim töreni sırasında bir grup akademisyen tarafından protesto gösterisi düzenlendi. Törene cübbeleriyle katılan akademisyenler rektörlük binasına arkalarını döndü. Eylemde Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyeleri imzasıyla yapılan basın açıklaması okundu. Açıklamanın ardından öğretim üyeleri dünkü gösterilerde gözaltına alınan öğrencileri serbest bırakılması çağrısı yaptı.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri de dün yapılan eylem sonrası bugün sabah saatlerinde arkadaşlarının gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Öğrenciler bugün hocalarına ve gözaltına alınan arkadaşlarına destek için üniversite kampüsünde bir araya geldi.

Öğrenciler tarafından yapılan açıklamada “Bizler dün Boğaziçi öğrencileri olarak ve Türkiye’nin farklı okullarından desteğe gelen öğrenci ve emekçi arkadaşlarımızla ortak taleplerimizi belirtmek için toplanmıştık. Okulumuza atanan Melih Mulu hiçbir açıklama yapmadan öğrencilerin, bizlerin polisle karşı karşıya kalmasını sağladı. Polisin kapıları öğrencilere kapatmasının ardından bir süre ayrı kalsak da kampüsün içindeki arkadaşlarımıza uygulanan ablukayı kırmayı ve bir arada basın açıklaması yaparak eylemimizi sonlandırmayı başarabildik. Öğrencilerin bir araya geldiğinde neler başarabildiğini, dayanışmayla, mücadeleyle polisin kayyım şiddetini nasıl engellediğimizi gösterdik.” ifadeleri kullanıldı. “Bizler arkadaşlarımızın haklı olduğunu, kayyım atamasının haksız ve yanlış bir uygulama olduğunu biliyoruz.” denilen açıklamada gözaltına alınanların serbest bırakılması istendi.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir