Anasayfa / Haberler / Kadıköy’de Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü eylemi

Kadıköy’de Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü eylemi

“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü” kapsamında İstanbul Kadıköy’de Beşiktaş İskelesi önünde Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve İstanbul Kadın Meclisi’nin çağrısıyla eylem düzenlendi.

Erkekler tarafından katledilen kadınların yakınlarının da katıldığı eylemde İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması çağrısı yapıldı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim, “Bu ülkede kadınlar her gün öldürülüyor. Bir gün içerisinde dört kadın kardeşimizin öldürüldüğünü gördük. Fakat biliyoruz ki kadın cinayetlerini durdurmak mümkün. Bunun için cezasızlığın son bulması gerekiyor. Ve bütünlüklü olarak İstanbul Sözleşmesi’nin her bir maddesinin etkin bir şekilde uygulanması şart. Bu yüzden bizler bugün şiddeti, cezasızlığı, şüpheli ölümleri, kadın cinayetlerini durdurmak için, İstanbul Sözleşmesi’ni uygulatmak için buradayız” dedi.

Mustafa Yetgin tarafından 2017’de öldürülen Helin Palandöken’in babası Nihat Palandöken de “Kadınlar eşit yaşamak istiyor. Kadın cinayeti işleyenler ellerini kollarını sallayarak dışarı çıkıyor. Benim kızımın da katili elini kolunu sallayarak dışarı çıktı. Kadınlar hak istedikleri zaman ters kelepçe yapıp götürdüler” dedi.

Zeynel Akbaş tarafından 2019’da öldürülen Fatma Şengül’ün kızı Açelya Şengül de “6284 sayılı kanun uygulansın, artık bizim çaba göstermemize bile gerek kalmasın. Katiller yeterli cezayı alsın. Bir daha sala bir kadın cinayet olmamasını diliyoruz. Bugün bu yüzden buradayız ve burada olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Evrensel)

Adresi kontrol edin

Reyanlı’da jandarma tarafından işkenceye uğrayan Suriyeli mülteci yaşamını yitirdi

Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışan 8 Suriyeli mültecinin jandarma tarafından işkenceye uğradığı, en az bir kişinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir