Anasayfa / Haberler / Guatemala’da binlerce kişi hükümetin eğitim ve sağlık harcamalarında kesintiye gitmesi kararına karşı sokağa çıktı

Guatemala’da binlerce kişi hükümetin eğitim ve sağlık harcamalarında kesintiye gitmesi kararına karşı sokağa çıktı

Guatemala’da binlerce kişi, hükümetin 2021 bütçesinde eğitim ve sağlık harcamalarında kesintiye gitmesi kararını protesto etti.

Binlerce kişi başkent Guatemala’daki Ulusal Kültür Sarayı’nın bulunduğu meydanda toplandı. Eylemciler bütçenin geri çekilmesini ve devlet başkanı Alejandro Giammattei’nin istifasını talep etti.

Başkentin farklı yerlerine yayılan eylemlerde ise polis saldırıları gerçekleşti. Bir grup eylemci kongre binasına yöneldi. Binanın duvarlarına yazılama yapan ve camlarını kıran eylemciler, ellerindeki malzemeleri tutuşturarak binanın içerisine attı. Kongre binası içinden duman yükselirken bir grup eylemci kongre binasının kapılarını kırarak içeri girdi. Bir süre sonra kongre binasının bulunduğu alana gelen polisin saldırısı sonrasında eylemciler binadan çıkarken, polis ve eylemciler arasında çatışma yaşandı.

Eylemlerde en az 22 kişinin gözaltına alındığı, 14 kişinin de yaralanarak hastanelere kaldırıldığı açıklandı.

Adresi kontrol edin

Madrid’te artan homofobik saldırılara karşı yüzlerce kişi sokağa çıktı

Madrid’in merkezindeki Malasaña’da 5 Eylül’de bir LGBTİ+’nın 8 kişi tarafından homofobik saldırıya uğradığı yönünde ifade …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir