Anasayfa / Haberler / Brezilya’da Joao Alberto Silveira Freitas isimli siyahinin öldürülmesi sonrasında başlayan eylemler sürüyor

Brezilya’da Joao Alberto Silveira Freitas isimli siyahinin öldürülmesi sonrasında başlayan eylemler sürüyor

Brezilya’nın Porto Alegre şehrinde Joao Alberto Silveira Freitas isimli bir siyahinin Carrefour mağazasının güvenlik görevlileri tarafından dövülerek öldürülmesi sonrası başlayan eylemler haftasonu devam etti.

Cumartesi ve Pazar günlerinde Brezilya’nın bir çok yerinde ırkçılığa karşı eylemler gerçekleştirildi. Rio de Janeiro, Salvador de Bahia ve Santos’un aralarında olduğu kentlerde yüzlerce kişinin katıldığı eylemlerde yine Carefour mağazalarını hedef alındı. “Katil Carefour”, “Siyahların Hayatı Önemlidir” sloganlarının atıldığı eylemlerde çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Joao Alberto Silveira Freitas’ın cenaze töreni ise Cumartesi günü Porto Alegre’de gerçekleştirildi. On binlerce kişinin katıldığı yürüyüşün ardından Freitas’ın cenazesi São João Belediye Mezarlığı’na defnedildi.

19 Kasım’da Porto Alegre’de Carefour mağazası görevlileri Joao Alberto Silveira Freitas isimli siyahiyi vahşice dövrek öldürmüş, olaya ilişkin görüntülerin sosyal medyada yayınlanmasının ardından ırkçılık karşıtı eylemler başlamıştı.

Adresi kontrol edin

Kuzey Denizi’ndeki açık deniz tesislerinde çalışan işçiler fiili greve başladı

Kuzey Denizi’ndeki bir dizi tesisteki işçiler, artan yaşam maliyetleri karşısında ücret artışlarını güvence altına almak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.