Almanya’da kamu emekçilerinden uyarı grevleri

kategori:

Almanya’da kamu emekçileri günlerdir uyarı grevleri gerçekleştiriyor. VERDİ’nin (Birleşik Hizmetliler Sendikası) çağrısıyla gerçekleştirilen uyarı grevleri üç hafta sonra gerçekleşecek görüşmelere kadar devam edecek.

VERDİ toplu sözleşme görüşmelerinde, yüzde 4.8 oranında ücret zammı, çırak ve stajyerlere yapılan aylık ödemenin 100 avro arttırılmasını, ülkenin doğu ve batısındaki çalışma sürelerinin eşit hale getirilmesini talep ediyor.

Birgün’ün haberine göre 1 Eylül’de Postdam’da başlayan pazarlıklarda, kamu işvereninin karşısında VERDİ’yle birlikte hizmetler sektöründe örgütlü diğer sendikalar GdP (Polis Sendikası), GEW (Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası), IG BAU (İnşaat, Tarım ve Çevre Koruma Çalışanları Sendikası), DBB (Memurlar Birliği) yer alıyor.

VERDİ’nin 19-20 eylül günlerinde Postdam’da gerçekleştirilen ikinci tur görüşmelerinin sonuçsuz kalması üzerine yaptığı “uyarı grevi” çağrısının ardından Almanya’nın çeşitli kentlerinde sağlık, ulaşım ve taşıma, posta, temizlik, bankacılık gibi alanlarında binlerce çalışan belirli sürelerde işi bıraktı, kent merkezlerinde yürüyüşler gerçekleştirdi.

Bu arada VERDİ’nin kamusal toplu taşımacılığı alanında çalışanlar için yürüttüğü toplu sözleşme görüşmeleri de uyarı grevleri eşliğinde sürüyor. Temmuz ayında başlayan pazarlıklarda 87 bin kamu çalışanını temsil eden VERDİ’nin çağrısıyla gerçekleştirilen uyarı grevleri nedeniyle başta başkent Berlin olmak üzere çeşitli kentlerde toplu taşıma altyapısı bir süre için devre dışı kaldı.

VERDİ Başkanı Werneke, işverenin pandemi koşulları nedeniyle işçilerin eylemlerden uzak kalacağı umudunda olduğuna dikkat çekmiş, “Biz sosyal mesafeyi koruyarak da grev yapabiliriz” diyerek uyarı eylemleri çağrısında bulunmuştu.

Bir haftadır çeşitli kentlerde gerçekleştirilen eylemler, işçilerin sendikanın çağrısına katıldığını gösteriyor. Eylemler, grevlerin yanı sıra, ülke çapında çeşitli hastanelerden binlerce sağlık çalışanını fotoğraflarıyla bir araya getiren “foto gösteri” gibi yeni biçimler alarak sürdürüldü.

Berlin’de Federal Sağlık Bakanlığı önünde gerçekleştirilen eylemde konuşmaya çalışan Sağlık Bakanı Spahn, eylemciler tarafından ıslıklandı.

Kamu hizmetlileri toplu sözleşme pazarlıklarının üçüncü turu 22-23 Ekim tarihlerinde, ilk turların gerçekleştirildiği Postdam’da gerçekleştirilecek.


Yorumlar

“Almanya’da kamu emekçilerinden uyarı grevleri” için bir yanıt

  1. […] Almanya’da kamu emekçilerinden uyarı grevleri Almanya Grev Kamu Emekçileri Sınıf Mücadelesi 2020-10-09 Yeryüzü Postası Paylaş […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir