Anasayfa / Haberler / Almanya’da Hanau katliamının yıl dönümünde eylemler

Almanya’da Hanau katliamının yıl dönümünde eylemler

Almanya’nın çeşitli kentlerinde bir araya gelen çok sayıda kişi Hanau katliamında yaşamını yitirenleri andı. Eylemlerde Yunanistan’ın Midilli adasında bulunan Moria kampında çıkan yangın sonrası durumlar daha da ağırlaşan mültecileriyle dayanışmak için bağış toplandı.

Almanya’nın Hessen eyaletine bağlı Hanau kentinde, 19 Şubat’ta iki nargile bara yapılan ırkçı saldırada Türkiye göçmeni Ferhat Unvar, Gökhan Gültekin, Fatih Saraçoğlu, Sedat Gürbüz, Bosna göçmeni Hamza Kurtovi, Polonya göçmeni Mercedes Kierpacz, Bulgaristan göçmeni Kaloyan Velkov , Romanya göçmeni Vili Viorel Pun ve Afganistan göçmeni Said Nasser El Hashemi katledilmişti.

ETHA’nın haberine göre katliamın 7. ayında Almanya’nın birçok kentinde anma etkinlikleri düzenlendi. Migrantifa, AvEG-Kon’a bağlı Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF) ve Young Struggle’ın çağrıları ile gerçekleşen eylemlerde ayrıca Yunanistan Moria kampında çıkan yangın ve sokakta yaşam mücadelesi veren binlerce göçmenin biran önce güvenceye alınması talebi ön plana çıktı.

Köln kentinde AGİF, YS ve ZORA’ın çağrısı ile onlarca kişi bir araya geldi. Hanau katliamında, Solingen’de, Amerika ve Kürdistan’da ırkçılık sonucu katledinlerin isimlerinin okunduğu ve saygı duruşu ile başlayan mitingde Moria kampı için de dayanışma çağrıları yapıldı.

Migrantifa Stuttgart ve AGİF’ın çağrısı ile bir araya gelen kitle Hanau için adalet istedi. Mitingde ayrıca AGİF adına yapılan konuşmada Moria’daki göçmenlerin biran önce güvenli bölgelere alınarak yaşam koşullarının iyileştirilmesi gerektiği aktarıldı. Eylemden sonra Moria’daki göçmenler için bağış toplandı.

Ulm’de AGİF’ın çağrısı ile kent merkezine açılan çadır yoğun ilgi gördü. “Faşizme geçit yok” dövizlerinin taşındığı çadır eyleminde bildiriler dağıtıldı.

Duisburg’ta Migrantifa’nın çağrısı ile kitlesel bir miting düzenlendi. AGİF ve YS üyelerinin de kitlesel katıldığı mitingde daha önce Moria kampında kalmış bir İranlı göçmen yaşadığı olumsuz tecrübeleri aktardı. Miting sloganlarla ve tiyatral bir gösteri ile son buldu.

Adresi kontrol edin

Reyanlı’da jandarma tarafından işkenceye uğrayan Suriyeli mülteci yaşamını yitirdi

Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışan 8 Suriyeli mültecinin jandarma tarafından işkenceye uğradığı, en az bir kişinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir