Anasayfa / Haberler / Belarus’ta kadınların eylemine polis saldırdı: Yüzlerce kişi gözaltına alındı

Belarus’ta kadınların eylemine polis saldırdı: Yüzlerce kişi gözaltına alındı

Belarus’ta polis cumartesi günü kadınların düzenlediği eyleme saldırdı, yüzlerce kadın eylemciyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında gösterilerin sembolü haline gelen 73 yaşındaki Nina Baginskaya da bulunuyor.

Euronews’ün haberine göre, cumartesi günü kadınların düzenlediği ve 2 binden fazla kişinin katıldığı yürüyüşte polisle karşı karşıya gelen Nina Baginskaya, polis aracının önünden çekilmediği için gözaltına alındı. Polis aracına alınan ve polislere polislere sert tepki gösteren Baginskaya kısa süre sonra serbest bırakıldı. Baginskaya, protestoların başından bu yana en önde saflarda yer alıyor.

İnsan hakları örgütleri polisin 400’e yakın kadın göstericiyi gözaltına aldığını açıkladı.

9 Ağustos tarihinde yapılan seçimleri, ülkeyi 26 yıldır yöneten Devlet Başkanı Lukaşenko’nun kazandığının açıklanmasının ardından başlayan gösteriler 1 ayı aşkın süredir devam ediyor. Gösteriler hafta sonları yoğunlaşırken geçtiğimiz günlerde Rusya’ya giderek Putin ile görüşen Lukaşenko ise iktidarı bırakmaya niyetli görünmüyor. 

Adresi kontrol edin

Seçim sürecine girilirken anarşistlerden kampanya: Sorunlarımız sandıkta çözülmez

Seçim sürecine girilirken farklı şehirlerden anarşistler “Sandıkta Çözülmez” sloganı etrafında kampanya başlattı. Sosyal medya hesaplarından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.