12 Eylül askeri darbesinin 40. yılında bir çok yerde eylem gerçekleştirildi

kategori:

12 Eylül askeri darbesinin 40. yıl dönümü dolayısıyla bir çok kentte eylemler gerçekleştirildi.

İstanbul’da siyasi parti, demokratik kurum ve kuruluşların 12 Eylül darbesinin yıl dönümü nedeniyle Taksim’de bulunan Kazancı Yokuşu’nda yapmak istediği eylem koronavirüs pandemisi gerekçesiyle polis tarafından engellendi.

Burada açıklama yapan 78’liler Girişimi Sözcüsü Celalettin Can “Emniyet, bize valilik ve kaymakamlığın kararını bildirdiler. Bu konuda genel bir yasak var. ‘Biz bunu engellemek zorundayız’ dediler. Pandemi gerekçesiyle yasaklandığı söyleniyor. Pandemi nedeniyle temel hak ve özgürlüklerimizin kullanılmasının koşulları da ortadan kalkıyor. Biz 20 yıldır açıklamalarımızı burada yaparız. İlk defa böyle bir şey ile karşı karşıya geldik. Temel hak ve özgürlüklerin ortadan kaldırılması insanların, temel hak ve özgürlükleri olmadan, toplum önünde konuşmadan, yaşamaya alıştırılması gibi bir durum söz konusu. Polisten de öte genel siyasi iktidarın bir problemidir.  Bunu kınıyoruz, protesto ediyoruz. Pandemi koşullarında da siyasi mücadelenin gelişebileceği, siyasi iktidarında hazmetmesi gerektiğini burada duyuruyoruz” diye konuştu.

Açıklamanın ardından grup Galatasaray Meydanı’na yürüdü. Grup adına okunan basın açıklamasında ise “Darbeler ve darbeci siyasetin bütün yanlarıyla halka anlatılması, şeffaf bir halkı aydınlatma hareketinin toplumsallaşması, temel bir önerme sahiptir. Bütün bunlar içinde, demokratik halk güçlerinin, barış ve demokrasi talepleri etrafında birleşmesi gerekiyor. Aşılması gereken sorun budur. Meselenin esası, darbecilerle suç ortaklığını reddetmektedir.” denildi.

Mersin 78’liler Girişimi de Özgür Çocuk Parkında basın açıklaması düzenledi. 12 Eylül’de yaşanılan karanlık sürece ilişkin hazırlanan açıklama metnini okuyan Mersin 78’liler Girişimi Dönem Sözcüsü İbrahim Bilen, “Öncelikle bir ‘Toplumsal Sözleşme’ye ihtiyaç vardır. Bu sözleşmenin ilk adımı öncelikle ‘Toplumsal Barış’ olma durumundadır. Çünkü silahların ve cenazelerin eşliğinde demokrasi olmaz. İçeride ve dışarıda silahların susması gerekiyor. Yargı bağımsızlığına, acil olarak da adaletli bir yargıya ihtiyaç vardır. Kürt sorunu, Alevi sorunu gibi toplumsal barışın olmazsa olmazı sorunların demokratik çözümüne ihtiyaç vardır. Darbeci siyasetle, yüzleşme sağlanmalıdır” dedi.

Darbelerle yüzleşilmediği sürece yeni darbe olanakları yaratıldığını ifade eden Bilen, “12 Eylül Darbesi’yle yüzleşmemenin ürünü 28 Şubat Postmodern Darbesi ve 15 Temmuz Darbe Girişimidir. Akabinde KHK’ler ve OHAL üzerinden inşa edilen tekçi rejimdir. Demokratik halk güçlerinin, barış ve demokrasi talepleri etrafında birleşmesi gerekiyor. Aşılması gereken sorun budur” dedi.

Samsun’da da Devrimci 78’liler Derneği’nin çağrısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamayı okuyan Devrimci 78’liler Samsun Şube Başkanı Cengiz Akça “Şimdiye kadar yönetime gelen tüm hükümetler darbecilerle hesaplaşmak yerine darbenin nimetlerinden faydalanmayı seçtiler. Hatta iyi darbe, kötü darbe sınıflandırması yapıp bazı darbeleri desteklerken bazılarına karşı çıktılar. Bazılarını da fırsata çevirip ‘Allah’ın bir lütfu’ olarak gördüler” dedi.

12 Eylül’ün hâlâ devam ettiğini ifade eden Akça “Bizler, 12 Eylül’le hesaplaşmaya, onun devamı olan AKP faşizmi ile mücadele etmeye devam edeceğiz. Darbe ve diktatörlük hevesiyle toplumsal yaşamımızı açık faşist bir rejimle yönetmek isteyenlere sessiz kalmayacağız. Ülkemizi ortaçağ karanlığına teslim etmeyeceğiz” dedi. (Kaynak: Evrensel)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir