Anasayfa / Haberler / Beyrut Limanı’ndaki patlamanın 40’ıncı gününde eylem

Beyrut Limanı’ndaki patlamanın 40’ıncı gününde eylem

Beyrut Limanı patlamasının 40’ıncı gününde adalet talebiyle eylem gerçekleştirildi. Lübnan’nın başkent Beyrut’un şehir merkezinde Adalet Sarayı önünde toplanan bir grup, ülkedeki ekonomik ve toplumsal durumun yanı sıra Beyrut Limanı’ndaki patlamayla ilgili soruşturmanın bugüne kadar herhangi bir sonuca varmamasını protesto etti.

Cumhurbaşkanı Mişel Avn ve hükümet aleyhinde sloganlar atan eylemciler, ülkedeki mevcut yönetimin düşmesi, yolsuzluğa bulaşanların hesap vermesi ve Beyrut Limanı’ndaki büyük patlamadan sorumlu yetkililerin yargılanmasını istedi.

Burada eylemciler adına okunan yazılı metinde, Beyrut Limanı patlamasının üzerinden 40 gün geçmesine rağmen hala ortada bir suçlu görülmediği vurgulanarak, “Soruşturma nerede, suçlular nerede, neden hala patlamayla ilgili ortada bir suçlu yok?” ifadeleri kullanıldı.

Eylemciler, daha sonra “Beyrut Limanı’ndaki tehlikeli maddenin varlığından haberi olan Cumhurbaşkanı Avn hemen istifa etsin” yazılı büyük bir pankart eşliğinde başkentin doğusundaki Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na doğru yürüyüşe geçti.

Bu arada Cumhurbaşkanı Avn’ın partisi Özgür Yurtsever Hareketi’nden bir grup, Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı civarında eylemcilere karşı Avn’a destek gösterisi düzenledi. Yürüyüş yapan eylemciler ile Avn destekçileri arasında Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı yakınında yaşanan gerginlikte her iki taraftan da yaralananlar oldu.

Beyrut Limanı’nda 4 Ağustos’ta patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda önce yangın çıkmış ardından tüm kenti sarsan çok güçlü patlama meydana gelmişti. Cumhurbaşkanı Mişel Avn, patlamaya 6 yıldır limandaki bir depoda tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın yol açtığını söylemişti. Patlamada 191 kişinin hayatını kaybettiği, 6 binden fazla kişinin yaralandığı ve birkaç kişinin kayıp olduğu açıklanmıştı.

Adresi kontrol edin

Kolombiya’da kitlesel grev ve sokak gösterilerinin ardından vergi yasa tasarısı geri çekildi, eylemler sürüyor

Kolombiya hükümeti, 28 Nisan’dan bu yana devam eden vergi reformu karşıtı grev ve kitlesel sokak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir