Kolombiyalı heykeltıraş Fitzgerald hükümet politikalarını protesto etmek için ağzını dikerek açlık grevine başladı

kategori:

Kolombiya’da son dönemde muhaliflere yönelik suikastlar devam ederken hükümeti hedef alan gösteriler gerçekleşti. Kolombiyalı sanatçı John Fitzgerald ise hükümetin salgınla mücadele politikalarını, ülkede süregiden şiddet olaylarını ve tecavüz vakalarını protesto etmek ve kültür için daha fazla bütçe ile sanatçılara belirli haklar tanıyan kanun talebiyle ağzını dikerek açlık grevine başladı. 

Bogota’nın merkezinde beyaz bir çadırın altında açlık grevini sürdüren Fitzgerald “Kolombiya’nın sesini yükseltmek” istediğini söyledi.

“Yaptığım şey sanat için, insanlar için” diyen sanatçı bir sanatçının daha onurlu bir yaşam sürmesi için gerekli olan kariyerin bir emeklilik planıyla gelmediğini ifade etti.

Ülkede yaşanan son katliamları da protesto eden sanatçıya bölgedeki esnaftan ve bölge sakinlerinden destek yağdı. 

Birçok kişinin koronavirüsten öldüğü ve bir kısmının pandemi nedeniyle iflas ettiğini söyleyen Fitzgerald “inancını kaybetmeyen” insanların var olduğunu ve kendisinin de inancını yitirmeyeceğini belirtti. 

Geçtiğimiz Pazar günü, ülkede yüzden fazla sanatçı ve düşünür, sanal bir protesto ile ülkeyi saran aralıksız şiddetten bıktığını ifade etmişti. Protestonun, ortak paydası cinayetlerin reddi olan Kolombiya toplumunun her yerinden insanları bir araya getirdiği ifade ediliyor. (Kaynak: Kızıl Bayrak)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir