ABD’de polisin Jacob Blake’i 7 el ateş ederek arkadan vurması sonrasında başlayan eylemler devam ediyor

kategori:

ABD’nin Wisconsin eyaletinde, polisin Jacob Blake isimli bir siyah bir erkeği arkadan vurması sonrası başlayan polis şiddeti karşıtı eylemler sürüyor.

Wisconsin eyaletinin Kenosha kentinde ikinci gününe giren eylemlerde Blake’i vuran polislerin tutuklanmasını talep ediliyor. Yüzlerce kişinin katıldığı eylemlere polis gaz bombalarıyla saldırdı. Eylemciler ve polis arasında çatışma yaşanırken, lüks araçlar, belediye araçları ve bir hapishane eylemciler tarafından ateşe verildi.

Wisconsin Valisi Tony Evers, yaptığı açıklamada, 125 ulusal muhafızın gece yarısına kadar Wisconsin eyaletinin Kenosha kentine ulaşacağını söyledi. Demokrat Partili Vali Evers, ulusal muhafızların, kentteki altyapı tesislerinin muhafaza edilmesi ve itfaiyeciler ile olaylara dahil olan diğer kişilerin korunmasından sorumlu olacaklarını söyledi.

Kenosha kentinde, eylemler devam ederken Black Lives Matter (BLM) üyeleri tarafından New York’ta da eylem gerçekleştirildi. Portland’da da yüzlerce kişi Jacob Blake’in polis tarafından sırtından vurulmasını protesto etti. Yüzlerce kişi gece saatlerinde kentteki polis merkezine yürüdü. Eylemler sabah saatlerine kadar sürdü.

Wisconsin eyaletinin Kenosha kentinde pazar günü öğleden sonra meydana gelen olayda Jacob Blake isimli siyahi ağır yaralanmıştı. Polisin, arabasının kapısını açarak içeri girmeye çalışan Blake’i kıyafetinden çekerek engellemeye çalıştığı ve sonrasında ise arkasından 7 el ateş etiği görülmüştü. Hastanede tedavisi süren Blake’in sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu belirtiliyor.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir