Artvin Valiliğinin Şantiyelerde kalınacak kararı sonrası Yusufeli Barajı inşaatında çalışan işçiler greve başladı

kategori:

Artvin’de Limak’ın Çoruh Nehri üzerinde inşa ettiği Yusufeli Barajı ve HES projesinde çalışan işçiler, koronavirüs (COVID-19) pandemisi gerekçesiyle bir kez daha şantiyede tutulmak isteniyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan Artvin Valiliği, işçiler arasında artan koronavirüs (COVID-19) vakalarını gerekçe göstererek “Çalışanların şantiyelerde kendileri için hazırlanan yerlerde kalmalarına, aylık izin kullanımlarını müteakip göreve başlamadan şantiyede 7 gün izolasyon altında tutulmalarına, izin dönüşünün 7. günü sürüntü örneği alınmasına, sürüntü örnek sonuçlarının belli olmasına kadar izolasyonda kalmaya devam etmesine, çıkan test sonucuna göre iş başı yapmalarına veya sağlık kuruluşuna yönlendirilmelerine” karar verildiğini duyurdu.

Karara tepki gösteren işçiler, bugün (25 ağustos) greve çıktı. Sendika.Org’a konuşan bir Limak işçisi, baraj gövdesinde de çalışmaların durduğunu belirtti.

İnşaatta en az 4 bin kişinin çalıştığını belirten Limak işçisi, Kurban Bayramı dönüşü 5 Ağustos’ta özel bir hastane aracılığıyla tüm işçilere COVID-19 testi yapıldığını ancak test sonuçları beklenmeden kendilerine işbaşı yaptırıldığını söyledi.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir