Kadıköy’de bir araya gelen kadınlar “İstanbul Sözleşmesini uygula” diye haykırdı

kategori:

İstanbul’da Haklarımızdan Vazgeçmiyoruz İstanbul Sözleşmesi Uygulansın Kampanya Grubunun çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, kadın katliamları ve İstanbul Sözleşmesinin uygulanması için Kadıköy Süreyya Operası önünde bir eylem gerçekleştirdi.

“Erkekleri aklama, yargıla İstanbul Sözleşmesini uygula” pankartı açan kadınlar, “Kadınlar şiddeti affetmeyecek”, “İstanbul Sözleşmesini uygula” dövizleri taşıdı. Kadınlar sık sık “Jin, jiyan, azadi”, “Bağır herkes duysun erkek şiddeti son bulsun”, ” Yaşasın kadın dayanışması” sloganları atarak, “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” sloganları attı.

Eylemde okunan basın açıklamasında “Her gün kadına yönelik şiddet, cinayet haberleri alan biz kadınlar, birçok failin hâlâ cezasız kaldığını, aramızda serbestçe dolaştığını görüyoruz. Kim bu failler? Uzman Çavuş Musa Orhan tarafından tecavüze uğrayan 17 yaşındaki İ.E. intihar etti ve hastanede hayatını kaybetti. Haberi yapan gazetecinin ifadesi alındı, hakkında soruşturma açıldı. 5 Ocak’tan beri kayıp olan Gülistan Doku için valilik ‘sonuç alınamamıştır’ diyerek arama çalışmalarını bitirdiğini duyurdu. Baş şüpheli Zainal Abarakov’un polis olan babası pozisyonunu kullanarak soruşturmanın bizzat içinde yer aldı, delilleri kararttı, delil uydurdu ve soruşturmayı engelledi. Polisler, savcılık ve valilik engellemelere müsaade ederken süreci Gülistan’ın intihar ettiği iddiasına göre yürüttü, öldürülmüş olma ihtimalini değerlendirmedi. Bilirkişi raporları şiddet var derken Zainal’e hiçbir yaptırım uygulanmadı. Gülistan Doku’ya ne olduğunu hâlâ bilmiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

“Bu süreçte de kadınlar İstanbul’da, İzmir’de defalarca gözaltına alındı, kadınlar polis şiddetine maruz kaldı ve polis şiddeti devam ediyor. Ancak bütün baskılara rağmen sokakları terk etmedik, etmeyeceğiz. Evde, sokakta, kampüslerde, iş yerlerinde; erkek şiddetinin münferit olmadığını çok iyi biliyoruz; cezasızlığın bir devlet politikası olduğunu çok iyi biliyoruz. İstanbul Sözleşmesi’ni tartıştıranların; yargıya ‘erkekleri korumaya, aklamaya devam edin’ dediğini, ‘eşit değilsiniz’ diyerek bizi baskıya, şiddete açık hale getirdiklerini çok iyi biliyoruz, çünkü sonuçlarını yaşıyoruz. Yargısıyla, polisiyle, medyasıyla bu iktidarın erkek egemenliğini güçlendirdiğini ve bunun için çabaladığını görüyoruz.” denilen açıklama “Ancak bizler daha önce de söylemiştik; bu mücadele hayatlarımız için ve mücadelemizin geri dönüşü yok. Eşit, özgür ve şiddetsiz bir dünyayı birlikte kuracağız.” sözleriyle bitirildi.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir