Anasayfa / Haberler / Hanau katliamı 6. ayında Almanya’nın pek çok kentinde protesto edildi

Hanau katliamı 6. ayında Almanya’nın pek çok kentinde protesto edildi

Almanya’nın Hanau kentinde gerçekleştirilen katliam 6’ncı ayında Berlin, Hanau, Hamburg, Köln, Duisburg, Bielefeld, Heilbornn, Stuttgart ve bir çok kentte düzenlenen eylemlerle protesto edildi

Frankfurt yakınlarındaki Hanau kentinde 19 Şubat’ta yaşanan ırkçı saldırıda hayatını kayden dokuz kişi anıldı. Anma töreni saygı duruşu ile başladı. Etkinlikte konuşan katledilenlerin yakınları, ırkçı saldırının tüm boyutlarıyla aydınlatılması gerektiğini dile getirdiler. Etkinliği Hanau Belediyesi Yabancılar Meclisi ve saldırıdan sonra kurulan “19 Şubat İnisiyatifi” adlı dernek düzenledi.

Berlin’de Neukölln’de katliamı lanetlemek için binler bir araya geldi. “Irkçıklık öldürüyor” “Faşizme ve ırkçılığa karşı hep birlikte” sloganları haykırıldı.

Hamburg’da yapılacak yürüyüşe  polis “500 kişi için izin alındı, burada 1500 kişi var. Mesafe kurallarına uyulmuyor“ gibi bahanelerle izin vermedi. Bir saati aşkın süre bekleyen kitleden özellikle çocuklarıyla gelenlerin dağılmaya başlaması üzerine anti faşist gençler her yeri eylem alanına çevirdiler. Yaşanacak Dünya okurları da eyleme destek verdi.

Frankfurt, Köln, Duisburg, Bielefeld, Stuttgart ve Heilbornn kentlerinde de eylemler gerçekleştirildi. (Kaynak: Yaşanacak Dünya)

Adresi kontrol edin

Kadıköy’de “Birlikte yürüyoruz” kampanyasını duyurmak için açıklama yapmak isteyen gençlik örgütlerine polis saldırdı

HDP Gençlik Meclisi, DÖB, YDG ve Dev-Güç’ün içerisinde yer aldığı bazı gençlik örgütleri, “Birlikte yürüyoruz” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir