Anasayfa / Haberler / Belarus’ta şaibeli seçim sonuçlarına karşı başlayan eylemler bir haftayı geride bıraktı

Belarus’ta şaibeli seçim sonuçlarına karşı başlayan eylemler bir haftayı geride bıraktı

Belarus’ta bir hafta önce yapılan seçimlerin ardından başlayan protestolar devam ediyor. Devlet Başkanı Aleksender Lukaşenko karşıtları Başkent Minsk’te bugün bir araya geldi.

“Özgürlük Yürüyüşü” adı verilen eylemde protestocular, seçimlerin yenilenmesi çağrısı yaptı ve Lukaşenko’yu istifaya çağıran sloganlar attı.

Seçimin ardından güvenliğiyle ilgili kaygılardan dolayı Litvanya’ya gittiğini açıklayan muhalefetin adayı Svyatlana Tikhanovskaya, Pazar günü için ülke genelinde büyük eylemler düzenlenmesi çağrısı yapmıştı. AFP, eylemlere on binlerce kişinin katıldığını duyurdu.

Lukaşenko da başkentin başka bir noktasında toplanan destekçilerine bir konuşma yaparak, seçimin yenilenme çağrılarını reddetti.

Kendisine karşı yapılan protestolara katılanları “sıçanlar” diye nitelendiren Lukaşenko, NATO’nun Belarus sınırlarında askeri yığınak yaptığını iddia ederek, destekçilerine “Sizi buraya beni savunmak için çağırmadım. Çeyrek asır sonra ilk kez ülkenizi ve onun bağımsızlığını savunabilirsiniz” şeklinde seslendi.

NATO’dan ise Belarus sınırına yığınak yapıldığı iddiasının doğru olmadığı açıklaması geldi. (Kaynak: Gazete Karınca)

Adresi kontrol edin

Midyat’ta polis bir genci ensesinden vurularak katletti

Mardin’in Midyat ilçesi Işıklar Mahallesi’nde kurulan hayvan pazarında dün, adli bir suçtan dolayı daha önce …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.