Anasayfa / Haberler / İsviçre’de hükümetin mülteci politikasına karşı “sığınmacılara kendi kaderini tayin hakkı tanınsın” eylemi

İsviçre’de hükümetin mülteci politikasına karşı “sığınmacılara kendi kaderini tayin hakkı tanınsın” eylemi

İsviçre genelinde mültecilerini durumuna dikkat çekmek için yapılan bisiklet turu kapsamında, Luzern kantonunda yürüyüş yapıldı.

Resolut grubu tarafından 10 Temmuz-2 Ağustos tarihleri arasında çeşitli eylem ve etkinlikler ile düzenlenen organizasyonda “sığınmacılara daha fazla kendi kaderini tayin hakki” talep ediliyor.

10 Temmuz günü Zurich’de başlayan etkinlik kapsamında eylemciler 3 hafta boyunca bir çok kenti gezerek, mültecilerin sorunlarına dikkat çekti. Luzern’e ulaşan eylemciler, yaptıkları yürüyüşle İsviçre Federal hükümetinin iltica politikalarını protesto etti. 

Mühlenplatz’da toplanan eylemciler Luzern çarşısına yürüdü. Burada yapılan açıklamada, dış düzenlemelerle şekillenen ve Mart 2019’da federal sığınma kampının açılmasıyla daha da kötüleşen sistem eleştirilirken, mülteciler için daha “fazla kendi kaderini tayin etme hakkı tanınsın” çağrısı yapıldı.

Federal kampların genellikle çok uzak yerlere kurulduğu belirtilen açıklamada Glaubberg’deki iltica merkezi örnek gösterilerek, entegrasyon sürecinin daha da zorlaştığı ve mültecilerin her anlamda yaşamakta zorlandığı kaydedildi. (Kaynak: ETHA)

Adresi kontrol edin

Reyanlı’da jandarma tarafından işkenceye uğrayan Suriyeli mülteci yaşamını yitirdi

Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışan 8 Suriyeli mültecinin jandarma tarafından işkenceye uğradığı, en az bir kişinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir