Irak’ta elektrik kesintilerine karşı başlayan eylemler yayılarak devam ediyor

kategori:

Irak’ta 12 saati aşan elektrik kesintileri sonrasında başlayan eylemler hükümet karşıtı eylemlere dönüşerek çeşitli kentlerde yayılarak devam ediyor. Eylemciler altyapı yetersizliklerine, işsizliğe ve yolsuzluklara tepki gösterdi.

Pazartesi günü Bağdat’ta gerçekleşen eyleme yüzlerce kişi katıldı. Polis saldırısına karşı eylemciler sokaklarda barikat kurdu. Polis saldırısında onlarca kişi yaralanırken, en az iki kişinin yaşamını yitirdiği açıklandı.

Vasıt’ta düzenlenen eyleme de yüzlerce kişi katıldı. Vasıt Valisi Muhammed el-Miyahi’nin evi ve ofisi ile Vasıt Kaymakamlığı önünde toplanan eylemciler, yolları kapattı.

Basra’da da sıcaklıkların yüksek olduğu son günlerde elektrik kesintileri nedeniyle klimaların çalışmaması, halkı sokaklara döktü. Durumun artık dayanılmaz hale geldiğini ifade eden eylemciler, bölgedeki bazı ana caddeleri trafiğe kapattı.

Irak’ta altyapıdaki tahribat nedeniyle özellikle yaz aylarında günde 12 saati aşan elektrik kesintileri yaşanıyor. 2003 sonrası iktidarların hiçbirinin çözemediği bu sorunu mahalle jeneratörleriyle gidermeye çalışan Iraklılar, yönetimden artık bu krize bir çözüm bulmasını istiyor.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir