Anasayfa / Haberler / Budapeşte’de binlerce kişi bağımsız medya için eylem gerçekleştirdi

Budapeşte’de binlerce kişi bağımsız medya için eylem gerçekleştirdi

Macaristan’da Index isimli haber sitesinin genel yayın yönetmenin görevden alınmasının ardından başkent Budapeşte’de binlerce kişi hükümetin bağımsız medyaya müdahale ettiği gerekçesiyle eylem gerçekleştirdi.

Euronews’in haberine göre Index, Macaristan’da muhalif haber siteleri arasında en çok okura sahip olan medya organı olma özelliği taşıyor. Geçtiğimiz günlerde Yayın yönetmeni Szabolcs Dull’un görevden alınmasının ardından şirkette çalışan 80 gazeteci ve editör istifa etmişti.

Cuma günü öğle saatlerinde binlerce kişi Budapeşte’de Sandor Sarayı önünde toplandı. “Bağımsız medya” yazılı pankart açan eylemciler, hükümet aleyhine sloganlar atarak Başbakan Viktor Orban’ın ofisine doğru yürüyüş gerçekleştirdi.

Macaristan Başbakanı Orban, daha önce de hükümet çizgisindeki yaklaşık 500 gazete, televizyon, radyo kanalı ve web sitesini tek bir holding altında birleştirmişti.

Adresi kontrol edin

Firar eden Filistinli tutsaklardan 4’ünün yakalanmasının ardından eylemler gerçekleştiriliyor: İsrail devletinin kolektif cezalandırma politikalarına karşı tutsaklar hapishanelerde eylemlere hazırlanıyor

İsrail’deki Gilboa Hapishanesi’nden 6 Eylül’de tünel kazarak firar eden 6 Filistinli tutsaktan 4’ünün binlerce askerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir