Anasayfa / Haberler / Uruguay’da inşaat işçileri greve çıktı

Uruguay’da inşaat işçileri greve çıktı

Uruguay Ulusal İnşaat Sendikası SUNCA Çarşamba günü gerçekleştridiği genel kurulun ardından grev ilan edildiğini duyurdu. Sendika “inşaat alanının, kısa vadede büyüme beklentisi olan az sayıdaki sektörden biri olduğundan” ücret ve iş garantisi talep etme grevi gerçekleştirildiğini, ücretlerde herhangi bir kesintiyi kabul etmeyeceklerini bildirdi.

“Gerilemek yok; iş, ekmek ve ücret” sloganı altında işçiler, ücretlerini ve işlerini kaybetmeden “sektörün ihtiyaçlarını yansıtan yeni bir toplu sözleşme” talep ediyor.

Sendika, 4 patron örgütünün ücretlerde yüzde 3’lük bir artış teklifinin “tatmin edici olmadığını”, enflasyon oranının gösterilmeye çalışıldığı gibi bu düzeyde olmayıp yüzde 12’nin üzerinde olduğunu belirtiyor.

Başkent Montevideo’da “1 Mayıs Meydanı”nda toplanan işçiler, hükümetin, krizi ve pandemiyi bahane ederek tüm sektörlerde ücretleri düşürmeye çalıştığını, buna karşılık, “ekonominin motoru” olarak görülen inşaat alanında çalışanlar olarak “hak ettikleri payı” almak için mücadele ettiklerini söylüyorlar..

Önümüzdeki günlerde diğer sendikaların da protestolara katılması bekleniyor. 29 Temmuz’da, Kamu çalışanları sendikası UTE tarafından “kamu şirketlerinde yapısal değişikliklere gidilmesi”ne, iş kayıplarına, maaş kesintilerine karşı grev düzenlenecek. (Kaynak: Yaşanacak Dünya)

Adresi kontrol edin

Uluslararası anarşist dayanışma çağrısı

6 Şubat depremleri sonrasında uluslararası dayanışma büyüyor. Dünya çapında 18 anarşist örgüt tarafından “Uluslararası anarşist …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir