Anasayfa / Haberler / ABD’de sendikalar ırkçılığa karşı greve çıkıyor

ABD’de sendikalar ırkçılığa karşı greve çıkıyor

ABD’de de George Floyd’un anısına 20 Temmuz’da “Siyah Yaşam için Grev” düzenleniyor. 25’ten fazla şehirde fast food zinciri işçileri, havaalanı işçileri, ev hemşireleri, liman işçileri, öğretmenler, sağlık çalışanları ve kamyon şoförleri gibi çok farklı sektörlerden çalışanlar greve katılmaya hazırlanıyor.

Asgari ücretin altında bir ücretle çalışmak zorunda kalan, şirketlerde ve kamu hizmetlerinde sistematik bir ırkçılığa mazur kalan hispanik ve siyahi işçilerin çalışma ve yaşama koşullarına dikkat çekmek istiyorlar.

Grev sendikalaşmanın önündeki engellerin kaldırılarak örgütlenme özgürlüğünün sağlanması, şirketlerin ve kamu işverenlerinin “Siyah Hayatların Değerli” olduğunu beyan etmelerini, ücretlerinin yükseltilmesini, daha iyi sağlık ve bakım hizmeti almayı talep ediyorlar.

Floyd cinayetinden önce bir çok beyaz sendika “Siyah Hayatlar Değerlidir (BLA)” hareketinden uzak duruyor, hatta Trump yönetimine ve polise destek veriyordu. Bunun istisnası 19 Haziran Kurtuluş Günü’nü destek amacıyla limanları kapatan San Francisco merkezli Uluslararası Longshore ve Depo Sendikası (ILWU) idi.

COVİD-19 salgını döneminde New York’ta ve diğer şehirlerde Hispanik, siyah ve beyaz sendika üyesi işçiler yöneticilerine rağmen harekete geçtiler. Kişisel koruyucu ekipman verilmesini ve tehlikeli koşullarda çalışma ödeneği ödenmesini talep ettiler.

Greve işçi örgütlerinin dışında Halk Demokrasisi Merkezi, Ulusal Ev İşçileri Sendikası, Siyah Hayatlar Değerlidir hareketi gibi toplumsal hareketler de olmak üzere 150’ye yakın örgüt katılacak. (Kaynak: isyandan.org)

Adresi kontrol edin

Doğu Kudüs’te evlerinden çıkarılma tehdidiyle karşı karşıya olan Filistinlilerle dayanışmak için düzenlenen eyleme polis saldırdı

İsrail’de barış yanlısı İsrailli aktivistler tarafından, zorunlu göç tehdidiyle karşı karşıya olan Doğu Kudüs’ün Şeyh …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir