Anasayfa / Haberler / Yunanistan’da polisler tarafından vahşice darp edilen genç yaşamını yitirdi

Yunanistan’da polisler tarafından vahşice darp edilen genç yaşamını yitirdi

14 Haziran 2020 tarihinde Yunanistan’ın Volos şehrinde gerçekleştirilen bir eyleme yönelik polis saldırısında vahşice darp edilen 27 yaşındaki Vassilis Maggos isimli genç önceki gün yaşamını yitirdi.

Çevreyi kirleten çöp yakma şirketlerine ve Volos belediyesinin yeni bir çöp yakma fabrikası kurma kararına karşı 13 Haziran’da gerçekleşen eylemde gözaltına alınanlarla dayanışmak için ertesi gün Volos adliyesi önünde eylem gerçekleştirildi. 14 Haziran’da arkadaşlarıyla dayanışmak için adliye önünde bekleyen ve aralarında Vassilis Maggos’un da olduğu gruba polis saldırdı. Yayınlanan görüntülerde, eylemcilere saldıran polislerin yere düşen Maggos’a coplarla dakikalarca vurduğu görülüyor.

Saldırı sonrası gözaltına alınan, araçta ve karakolda da polis tarafından darp edilen Maggos önceki akşam (13 Temmuz) annesi tarafından odasında ölü bulundu.

Çöp Yakmaya Karşı Halk Meclisi tarafından yapılan açıklamada, Maggos’un polis saldırısından sonra Magnesia Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü belirtildi. Açıklamada, babasının ifadesine göre karakola götürüldüğü araçta ve karakolda da Maggos’a yönelik polis şiddeti artarak devam etti. Maggos’un kendisine yönelik herhangi bir suçlama yapılmadan ve hastaneye götürülmeden serbest bırakıldığı belirtildi.

Daha sonra kendi imkanlarıyla hastaneye giden Maggos’un karaciğeri ve safra kesesinin yaralandığı, yedi kaburga kemiğinin kırıldığı anlaşıldı.

Adresi kontrol edin

Uluslararası anarşist dayanışma çağrısı

6 Şubat depremleri sonrasında uluslararası dayanışma büyüyor. Dünya çapında 18 anarşist örgüt tarafından “Uluslararası anarşist …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir