Fransa’da sağlık emekçileri greve çıktı: Paris’te eylemcilere polis saldırısı sonrasında çatışma çıktı

kategori:

Fransa’da sağlık emekçileri sağlık sisteminin düzeltilmesi, kötü çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve ücretlerin arttırılması gibi taleplerle greve çıktı. Sağlık çalışanları birçok kentte eylem ve yürüyüşler gerçekleştirdi.

Paris’te eyleme Sarı Yelekliler ve anarşist grupların yoğun olarak katıldığı görüldü. Sağlık Bakanlığının önünde toplanan eylemciler, Invalides Meydanı’na yürüdü. Polis eylemcilere biber gazıyla saldırdı. Polis saldırısı sonrasında çatışma çıktı. Paris’te gerçekleşen eylemde en az 32 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. 

Paris’in yanı sıra Lyon, Strazburg, Bordeaux gibi bir çok kentte de sağlık emekçileri, çalışma koşullarının düzeltilmesi için eylemler gerçekleştirdi. Sağlık emekçileriyle birkaç haftadır toplantılar düzenleyerek değerlendirmelerde bulunan devlet hastanelerinde örgütlü sendikaları CGT, FO, SUD ve Unsa, 16 Haziran için tüm ülkede grev ve eylem kararı aldıklarını ortak bir açıklama ile kamuoyuna duyurmuşlardı.

Sağlık çalışanları, ücretlerinin arttırılmasını, kamu hizmetlerinde dönüşüm yasasının yürürlükten kaldırılması ve geçici sözleşmelerle çalışan emekçilerin kalıcı olarak işe alınmasını, işten çıkarmaların durdurulmasını talep ediyorlar. Fransa’da 15 yılda, 69 bin yoğun bakım odası ve ünitesi kapatıldı. 8 yılda 100 bin sağlık çalışanı işten atıldığı belirtiliyor.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir