Anasayfa / Haberler / Fransa’da devlet şiddetine karşı binlerce kişi sokağa çıktı

Fransa’da devlet şiddetine karşı binlerce kişi sokağa çıktı

Fransa’da 2016 yılı Temmuz ayında Paris yakınlarındaki Persan bölgesinde gözaltına alınması sırasında jandarma tarafından boynuna basılarak katledilen Adama Traoré’nin ablasını çağrısı sonrasında devlet şiddetine karşı binlerce kişi sokağa döküldü.

ABD’de polis tarafından boğularak öldürülen George Floyd’a benzer biçimde Fransız jandarması tarafından katledilen Adama Traoré’nin ablasının çağrısına bir kaç saat içerisinde binlerce kişi karşılık verdi. Traoré’nin saat 19’da Paris adliye binası önüne yaptığı çağrı sonrası kendiliğinden biçimde on binlerce insan bir araya geldi. Adliye binası önünde toplanan binlerce kişi “Adama için adalet!” “Adalet Yoksa Barış Yok” sloganları attı. Polisin eylemcilere yönelik saldırısı sonrasında polis ve eylemciler arasında çatışma çıktı. Eylemciler tarafından bir çok noktada barikatlar kurulurken, bazı banka camları da tahrip edildi.

Adresi kontrol edin

Lübnan’da derinleşen ekonomik krize ve OHAL’e karşı sokağa çıkanlara polis saldırdı

Ekonomik krizin giderek derinleştiği Lübnan’da koronavirüs gerekçesiyle uygulanan olağanüstü hali protesto etmek için Beyrut, Trablus …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir