BTS’nin sürgünlere karşı dört koldan başlattığı yürüyüş Ankara’da son buldu

kategori:

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası’nın (BTS), Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) yönetiminin 13’ü BTS üyesi, 29 demiryolu emekçisinin kendi istekleri dışında başka illerde görevlendirerek “sürgün” etmesi üzerine İstanbul, İzmir, Adana ve Diyarbakır’dan başlattığı yürüyüş TCDD Genel Müdürlüğü önünde son buldu.

Birgün’ün haberine göre İzmir, İstanbul, Adana ve Diyarbakır’dan yola çıkan 84 demiryolu çalışanı TCDD Genel Müdürlüğü önünde buluştu. CHP’li ve HDP’li milletvekillerinin de destek verdiği yürüyüşün sonunda basın açıklaması yapmak isteyen demiryolcular, polis engeli ile karşılaştı.

BTS Genel Başkanı Hasan Bektaş, Genel Müdürlük önüne gitmelerini engelleyen polise, “Demiryollarında memursunuz. Devlette yükselmenin şartları vardır. Bu sürgünlerin sorumlularına seslenmek istiyoruz. Yarın öbür gün demiryollarında kaza olunca siz sorumlu olacaksınız. Kazaların sorumlusu liyakatsız atamadır. Genel müdüre bu sürgünleri neden yapıyorsunuz diye sormaya benim hakkım yok mu? Bu suç mu? Bu suçsa beni alın buradayım. Sendika olarak üyelerimin hakkını sormak suçsa alın beni” sözleriyle tepki gösterdi.

Polis barikatının kaldırılmasının ardından TCDD Genel Müdürlüğü önüne yürüyen grup basın açıklaması yaptı. TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun da demiryolu emekçilerinden bir grubu makamına davet ederek görüştü.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir