Bakırköy Cezaevi Yönetimi Ankara Katliamı’nda Katledilen Anarşist Demiryolcu Ali Kitapcı için ‘Terörist’ İfadesini Kullandı

kategori:

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi yönetiminin, trans mahpus Esra Arıkan’a gazetede yer alan bazı yazılar ve Temmuz ayında gerçekleştirdiği açlık grevini gerekçe göstererek, anarşist Meydan Gazetesi’ni vermediği öğrenildi.

Arıkan’ın avukatı Gökhan Soysal’ın aktardığına göre Arıkan’a gazetenin 51. sayısının verilmemesinin gerekçesi olarak, 2018 yılında gerçekleştirdiği açlık grevinin yanı sıra gazetede yer alan “Gençlik Anarşizmde Örgütleniyor” başlıklı yazı ve “Anarşist Bir Demiryolcunun Hikayesi : Bizim Ali” başlığıyla yayınlanan röportaj gösteriliyor.

Kararda söz konusu röportaj ile ilgili “terör örgütü üyesinin hayatından alıntılar yapılarak, övgüyle bahsedildiği” ifadelerinin yer alması ise dikkat çekti. “Bizim Ali: Anarşist Bir Demiryolcunun Hikayesi” isimli kitabın yazarıyla yapılan röportajda, 10 Ekim katliamında yaşamını yitiren anarşist demiryolu emekçisi Ali Kitapcı’nın yaşamından söz ediliyor.

Ali Kitapcı Kimdir?

27 Nisan 1958’de Sivas’ta doğan Ali Kitapcı 1980’li yıllarda anarşizmle tanışmış 1990’lı yılların başından itibaren yana devlet demiryollarında çalışmaya başlamıştır. Ali Kitapcı tüm hayatı boyunca bir anarşist olarak kamu emekçilerinin sendikalaşma mücadeleleri içerisinde yer aldı.

10 Ekim 2015’te, Ankara Tren Garı önünde “Emek Barış Demokrası Mitingi” için toplanan binlerce kişi arasına karışan IŞİD mensubu iki kişinin gerçekleştirdiği katliamda 103 kişi hayatını kaybederken, 500’ü aşkın kişi de yaralanmıştı. Ölenler arasında demiryolları sistem operatörü ve Birleşik Taşımacılık Sendikası yöneticilerinden, anarşist Ali Kitapcı da vardı.


Yorumlar

“Bakırköy Cezaevi Yönetimi Ankara Katliamı’nda Katledilen Anarşist Demiryolcu Ali Kitapcı için ‘Terörist’ İfadesini Kullandı” için bir yanıt

  1. […] Bakırköy Cezaevi Yönetimi Ankara Katliamı’nda Katledilen Anarşist Demiryolcu Ali Kitapcı iç… Ali Kitapçı Anarko Sendikazlim Anarşistler Anarşizm Devlet 2019-12-27 Yeryüzü Postası Paylaş […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir