Anasayfa / Haberler / Alexis’in katledilişinin 11. yılında Yunanistan’da eylemler

Alexis’in katledilişinin 11. yılında Yunanistan’da eylemler

6 Aralık 2008’de bir polis tarafından vurularak öldürülen 15 yaşındaki anarşist öğrenci Alexandros Grigoropoulos’un cinayetinin 11. yıldönümünde Atina başta olmak üzere Yunanistan’ın pek çok yerinde eylemler gerçekleştiriliyor.

Atina’da bazı metro istasyonları kapanırken Exarcheia bölgesi civarı binlerce polis tarafından abluka altına alındı. Atina’da ilk olarak öğlen saatlerinde toplanan binlerce öğrenci bir eylem gerçekleştirdi. Eylemler gün boyu devam etti.

Akşam saatlerinde Atina başta olmak üzere pek çok kentte eylemler gerçekleşti. Atina’da akşam saatlerinde gerçekleşen eyleme 12 bin kişinin katıldığı belirtiliyor. Exarcheia’da gerçekleşen eylemde polis ve eylemciler arasında çatışma çıktı.

Selanik’te anarşistlerin düzenlediği eyleme binlerce kişi katılırken, öğrenci grupları tarafından da eylem düzenlendi. Patras’ta gerçekleşen eylemde de polis ve eylemciler arasında çatışma çıktı. Eylemlerde 25 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Alexandros Grigoropoulos 6 Aralık 2008’de arkadaşı Nikos Romanos ile Atina’nın Exarcheia bölgesinde otururken yanlarına gelen polislerden birinin ateş etmesi sonucu hayatını kaybetmişti. Alexis’in 15 yaşında katledilişinden sonra Atina başta olmak üzere Yunanistan’ın birçok şehrinde iki hafta süren bir ayaklanma patlak vermişti.

Adresi kontrol edin

Ahmet Güneştekin’in “Hafıza Odası” sergisi bir grup genç tarafından protesto edildi

Amed’in tarihi Keçi Burcu’nda 16 Ekim’de açılışı yapılan Ahmet Güneştekin’in “Hafıza Odası” sergisi bir grup …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir