Irak’ta protestoculara yönelik silahlı saldırıda en az 19 kişi hayatını kaybetti

kategori:

Irak’ta yolsuzluk, işsizlik ve kamu hizmeti yoksunluğu gibi nedenlerle 1 Ekim’de başlayan hükümet karşıtı protestolar devam ediyor.Başkent Bağdat’taki Tahrir Meydanı yakınlarında protestocuların kamp yaptığı alanın yakınlarında bir kişi ateş açtı.

Reuters’ın haberine göre saldırıda en az 19 kişi hayatını kaybetti, 70 kişi de yaralandı. Hayatını kaybedenlerden 16’sı eylemci, üçü de polis.Protestolarda şu ana kadar 450’den fazla kişi hayatını kaybetti, 15 binden fazla kişi de yaralandı. Yaşanan saldırı sonrası ülkenin Şii liderlerinden Ayetullah Ali Sistani dış müdahale olmadan yeni bir başbakanın bir an evvel seçilmesi gerektiğini açıkladı.

Öte yandan ABD de İran destekli milis grupların lider kadrosundan üçünü yaptırım listesine aldığını duyurdu. 29 Kasım’da istifa kararı alan Başbakan Adil Abdulmehdi’nin istifası 1 Aralık’ta toplanan Irak Meclisi tarafından kabul edilmişti.

Abdulmehdi’nin istifa etmesinin ardından hafta içerisinde Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin Bağdat’ı ziyaret ettiği rapor edilmişti.Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih’in 16 Aralık’a kadar yeni bir isme hükümet kurması için yetki vermesi gerekiyor. Söz konusu bu ismin de bir ay içerisinde hükümeti kurarak parlamentonun onayına sunması gerekiyor. (Kaynak: Gazete Karınca)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir