Anasayfa / Haberler / Kolombiya’da başlayan eylemlerde 3 kişi yaşamını yitirdi

Kolombiya’da başlayan eylemlerde 3 kişi yaşamını yitirdi

Kolombiya’da işçi sendikaları, öğrenci birlikleri, çeşitli yerli toplulukların “ulusal grev” çağrısı ile 21 Kasım’da başlayan eylemler sürüyor. Başkent Bogota başta olmak üzere birçok şehirde sağcı Ivan Duque hükümetinin politikalarına karşı eylemler düzenleniyor.

Eylemlerin , Kolombiya’da 1977’deki grevden bu yana en geniş çaplı protestolar olduğu belirtiliyor. Eylemlere yönelik polis saldırılarında şu ana kadar en az üç kişi hayatını kaybetti 122 kişi de yaralandığı açıklandı. Kolombiya Savunma Bakanı Carlos Holmes Trujillo ise protestolarda 146 kişinin gözaltına alındığını söyledi.

Devlet Başkanı Duque, başkent Bogota’da sokağa çıkma yasağının ilan edildiği eylemlere ilişkin, hükümetin diyalog masasına oturacağını söyledi ve sosyal reform sözü verdi.

Eylemciler, sağcı devlet başkanı Ivan Duque’nin ‘ekonomik reform paketi’ adı altında yürürlüğe sokmak istediği, emekçiler için şartları daha da zor hale getirecek politikalara karşı çıkıyor. Eyleme katılan öğrencilerin gündeminde ise üniversitelerde yaşanan polis şiddeti ve yolsuzluklar var. Öte yandan, yerli halk, insan hakları aktivistleri ve silah bırakan eski FARC (Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri) gerillalarına yönelik cinayetler ve hükümetin bunlara yönelik politikaları da protesto ediliyor.

Adresi kontrol edin

Reyanlı’da jandarma tarafından işkenceye uğrayan Suriyeli mülteci yaşamını yitirdi

Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışan 8 Suriyeli mültecinin jandarma tarafından işkenceye uğradığı, en az bir kişinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir