Anasayfa / Haberler / Almanya’da binlerce metal işçisi işten atmalara karşı miting düzenledi

Almanya’da binlerce metal işçisi işten atmalara karşı miting düzenledi

Almanya’nın Stuttgart kentinde binlerce metal işçisi metal patronlarının işten çıkarma tehditlerine karşı miting düzenledi. Almanya basınında hemen her gün kitlesel işten atmalar yaşanacağı yönünde haberler yer alırken, metal işçileri, “İşten atmalara hayır” dedi.

Bugüne kadar işten atma planlarına karşı tepkilerini iş yerlerinde gerçekleştirilen yerel ölçekli eylemlerle ifade eden işçiler bu kez IG Metall Sendikasının çağrısı üzerine eyalet çapında kitlesel miting düzenledi. Mercedes, Audi, Bosch, Mahle gibi büyük metal fabrikalarından işçiler miting için Stuttgart şehir merkezinde toplandı.

Mitinge farklı şehirlerden de binlerce işçi katıldı.  Diğer şehirlerden gelen işçiler tren istasyonu ve değişik noktalarda toplanarak miting alanına yürüyüş yaptı. Yürüyüş sırasında, “İşten atmalara hayır”, “Bugün Ohringen yarın neresi”, “İşimizden uzak durun”, “Elinizi yakamızdan çekin”, “Sorunun kaynağı sermaye”, “Geleceğimizi karartamazsınız”, “Dayanışmayı güçlendirelim” yazılı döviz ve pankartlar taşındı.

Sendikadan yapılan açıklamada mitinge yaklaşık 15 bin metal işçisinin katıldığı belirtildi. Özellikle işten atmaların yoğun olacağı fabrikalardan katılımın daha yüksek olduğu gözlendi.

Mitingde konuşma yapan sendika ve işçi temsilcileri, taleplerini dile getirdi.İklim değişikliğine karşı Cuma günü yapılacak gençlik yürüyüş ve mitingine katılım çağrılarının da yapıldığı konuşmalarda metal işçilerinin işten atma planlarına karşı dayanışma içinde mücadeleyi sürdüreceği belirtildi. (Kaynak: Evrensel)

Adresi kontrol edin

Reyanlı’da jandarma tarafından işkenceye uğrayan Suriyeli mülteci yaşamını yitirdi

Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışan 8 Suriyeli mültecinin jandarma tarafından işkenceye uğradığı, en az bir kişinin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir