Anasayfa / Haberler / Lübnan’da asker yolu trafiğe kapatan eylemcilere saldırdı

Lübnan’da asker yolu trafiğe kapatan eylemcilere saldırdı

Lübnanlılar, ülkedeki ekonomik kriz nedeniyle yaşanan yoksulluk ve yolsuzluklara karşı 17 Ekim’de başlayan eylemler devam ediyor. Trablusşam’daki eylemde askerler yolu trafiğe kapatan eylemcilere saldırdı. Saldırıda çok sayıda kişi yaralandı.

Göz yaşartıcı gazın yanı sıra plastik ve gerçek mermilerin kullanıldığı saldırı sonucu en az 7 kişi yaralandı.

Olaya ilişkin ordudan yapılan yazılı açıklamada askerlerin, Beddavi bölgesinde şehirler arası yolu kapatan vatandaşlarla yolu açmak isteyenler arasında gerginlik çıkması üzerine müdahalede bulunduğu iddia edildi. Saldırılar sırasında 5 askerin yaralandığı da ifade edildi. Açıklamada, olayla ilgili soruşturma açıldığı ifade edildi.

Lübnan’da 2015’te çöp krizi nedeniyle başlayan protestolardan sonra ilk defa bu çapta eylemler düzenlendiği belirtiliyor. Başbakan Hariri de ülkesinde devam eden protestoların gölgesinde ekonomik krizi hafifletmek amacıyla bazı kararlar alındığını açıklamış ancak bu kararlar da Lübnanlılar tarafından tepkiyle karşılanmıştı. 

Adresi kontrol edin

Berlin’de uygulanan kira bedeli sınırlandırmasını geçersiz sayan Yüksek Mahkeme kararının ardından binlerce kişi sokağa çıktı

Almanya yüksek mahkemesinin, geçtiğimiz yıl Berlin eyalet hükümeti tarafından uygulanan kira bedellerine uygulanan sınırlamanın anayasaya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir