Peru’da maden işçileri ülke çapında grev başlattı

kategori:

10 Eylül Salı günü, Peru’da maden işçileri ülke çapında ve sınırsız grev başlattı. 

Yerel basında ve sosyal medyada çıkan haberlere göre, aylardır hazırlanılan grevin çağrısı, madencilerin ve metal işçilerinin sendikal şemsiye organizasyonu FNTMMSP tarafından yapıldı.

Grevin 2. günü olan Çarşamba günü grevci işçiler başkent Lima’da sokak gösterisi yaptı, “ulusal kongre”ye doğru yürüdü, polisle çatıştı.

12 Eylül’de ise işçiler grevin yasadışı ilan edilmesini ve madencilik şirketlerinin herhangi bir müzakere yapmayı reddetmelerini protesto etmek içi Çalışma Bakanlığını bastı. Beşinci kata kadar çıkmayı başaran işçilere polis saldırdı, 17 işçi gözaltına alındı.

Grevin ana nedeni, madencilik sektörü şirketlerinin Peru Madencilik, Metalurji ve Çelik İşçileri Federasyonu ile on yıl önce Anayasa Mahkemesi tarafından onaylanan talepleri müzakere etmeyi reddetmeleri. Ayrıca, madencilik sendikaları, “Ulusal Rekabet Edebilirlik ve Verimlilik Politikası” kapsamında yapılan, işçi haklarını kısıtlayan bir anlaşmaya karşı çıkıyorlar.

İşçiler tüm işçileri kapsayacak bir toplu sözleşme yapılmasını istiyorlar. Patronlar ise buna yanaşmıyor.

Bununla birlikte, Cumhurbaşkanı Martin Vizcarra bir iş forumunda yeni rekabet yasasını savundu ve maden işçilerinin grevi Çalışma Bakanlığı tarafından yasadışı ilan edildi. (Kaynak: Yaşanacak Dünya)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir