Birlikte Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi “Sınır Dışıların İki Haftası” raporunu açıkladı

kategori:

Birlikte Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul şubesinde düzenlediği basın açıklamasıyla “Sınır Dışıların İki Haftası” raporunu açıkladı. Raporda binlerce Suriyeli’nin sınır dışı edildiği belirtilirken kamu görevlilerinin ‘Biz kimseyi sınır dışı etmedik’ sözlerinin gerçekçi olmadığı ifade edildi.

Polis şiddeti ve kötü muamelelere dikkat çekilen raporda sınır dışı edilen çok sayıda mülteciye dair anlatımlar yer aldı. Raporun sonuç bölümünde yer alan talepler ise şöyle:

  1. Kolluk kuvvetlerinin, göçmenlere yönelik, ev baskınları, kimlik kontrolü, alıkoyma, zorla “Gönüllü Geri Dönüş Belgesi” imzalatma uygulamaları ve kötü muamele sonlandırılmalıdır.
  2. Göçmenleri kriminalize eden, suçlayıcı, damgalayıcı ve ötekileştirici her türlü söylem ve uygulamaya son verilmelidir.
  3. Sınır dışı edilenlerin hızla Türkiye’ye tekrar yasal yollardan girişleri sağlanmalıdır.
  4. Göçmenlere seçtikleri şehirlerde kayıt yaptırma hakkı ve koşulsuz seyahat özgürlüğü sağlanmalıdır.
  5. Farklı illerde ikamet eden aile fertlerinin istedikleri illerde birleşimi sağlanmalıdır.
  6. İdari gözetim uygulamasına son verilmelidir.
  7. Geri gönderme merkezlerindeki insan hakları ihlalleri derhal son bulmalıdır, geri gönderme merkezlerinin kapatılması için çalışmalara başlanmalıdır.
  8. Türkiye, Cenevre Mülteci Sözleşmesi’ne koyduğu sınırlamayı kaldırmalı, zulümden kaçan herkese mültecilik statüsü tanınmalıdır.
  9. Mültecileri Türkiye’ye hapseden AB-Türkiye arasındaki geri kabul anlaşması iptal edilmelidir. Kimse nedensiz göçmez, bütün sınırlar açılmalıdır.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir