Çankaya Belediyesi işçilerinden fiili grev

kategori:

Ankara’daki Çankaya Belediyesi bünyesinde faaliyet yürüten Canpaş AŞ’de çalışan yaklaşık bin 250 işçi, sözleşme dayatmasına ve haklarının gasp edilmek istenmesine karşı fiili grev gerçekleştirdi.

DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası ile belediye yönetimi arasında süren toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmeleri, belediyenin dayatmalarını sendikanın kabul etmesiyle imza aşamasına gelirken, sözleşmenin son hali işçilerin tepkisiyle karşılaştı.

Gece çöp toplamaya çıkan işçiler kamyonları Mühye’deki şantiye alanına geri getirdi. İşçiler Çankaya’daki çöpleri toplamazken park ve bahçeler bünyesinde çalışan işçilerin de bugün itibarıyla işe çıkmadıkları ifade edildi. Davul zurnalar eşliğinde eylemi sürdüren işçiler attıkları sloganlarla da haklarını gasp ettirmeyeceklerini vurguladılar.

2018 Ocak ayından itibaren ücretleri eksik yatırılan işçiler, sözleşmenin son haline göre yüzde 50 hak kaybına uğrayacaklarını belirtiyor. İşçiler eksik yatırılan ücretlerinin telafisini talep ederken, belediyenin her işçiye 4500 lira ödeme yaparak bunu kapama teklifinde bulunduğu öğrenildi. Belediyenin bu ödemeyi her ay 300 lira olacak şekilde parça parça yapmayı teklif ettiği bildirilirken, bu ödemenin yemek fişi olarak verilebileceği de konuşuluyor. Ayrıca gelecek sene Temmuz’da ücret zammı yapılacağı öne sürülüyor.

İşçilerin talepleri arasında yer alan mesai saatlerinin haftalık 45’ten 40’a indirilmesinin 2020 Ocak’ında yapılacağı vaadinde bulunulduğu kaydedildi.

Bunlara ek olarak, sözleşmedeki disiplin maddelerinin işçilerin işten atılmasını kolaylaştıracağı belirtildi. İşçiler, TİS sürecinde de şu ana kadar 6 işçinin işten atıldığını aktardı. (Kaynak: Kızıl Bayrak)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir