‘Sarı Yelekliler’ Şanzelize’yi zapt etti

kategori:

Fransa’da akaryakıt zammını protesto eden “sarı yelekliler bugün (24 Kasım) sabah saatlerinde Şanzelize Caddesi’nde toplandı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un akaryakıt zammını geri çekmesini talep eden binlerce kişi başkent Paris’teki yolları trafiğe kapadı.

Şanzelize Caddesi’nden başkanlık sarayı yakınlarındaki Concorde Meydanı’na yürümek isteyen eylemcilere polis gaz bombaları ve tazyikli su ile saldırdı. “Sarı Yelekliler” polis saldırısına eylemciler Şanzelize’de barikatlar kurarak karşılık verdi. Polise kaldırım taşları ve havai fişeklerle karşılık veren eylemcilerden çok sayıda kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor. Hala devam eden eylemlere 30 binden fazla kişinin katıldığı belirtiliyor.

Fransa’da on binlerce kişi hükümetin akaryakıt zammını protesto etmek amacıyla çeşitli noktalarda otoyollorı kapatmış, hükümetin “yeşil vergi” adı altında dizel yakıta yapılması planlanan yüzde 23 zam ile ile benzine yapılması planlanan yüzde 15 zamma tepki göstermişti.

Araçlarda bulundurulması zorunlu olan reflektörlü sarı yelekleri giyerek eylem yaptıkları için “Sarı Yelekliler” olarak bilinen protestocular, 17 Kasım günü ülke çapında 2 bin noktada 124 bin kişi ile eylemler düzenlemişti. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un istifasını talep eden “Sarı Yelekliler” zamlar geri alınıncaya dek eylemlerini sürdüreceklerini açıklamıştı.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir