Anasayfa / Haberler / ABD’de Hapishanelerde Grev Başladı

ABD’de Hapishanelerde Grev Başladı

ABD’de uzun süredir organize edilen “Ulusal Cezaevi Grevi” bugün başladı. ABD ve Kanada’da pek çok hapishanede mahpusların greve katıldığı belirtiliyor. 21 Ağustos 9 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan grev boyunca, hapishanelerde mahpusların çalıştığı mutfak, çamaşırhane gibi bölümlerde işlerin durdurulacağı ve oturma eylemi, açık grevi gibi eylemler yapılacağı belirtiliyor.

Öte yandan grevin başladığı pek çok hapishanede yetkilerinin grevi engellemek için çaba harcadığı ve greve öncülük eden mahpusları izole etmeye çalıştıkları belirtiliyor. Grevle ilgili cezaevleri dışında da pek çok dayanışma eylemi gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Grev ABD cezaevlerindeki zorunlu çalışma adı altındaki modern kölelik sistemine gerçekleştiriliyor. Grevin son günü olan 9 Eylül Attica hapishane isyanının yıl dönümü. 9 Eylül 1971 tarihinde politik haklar ve daha iyi koşullar talep eden mahpuslar Attica hapishanesinde isyan başlatmış, yaklaşık 1000 kişinin katıldığı isyanda mahpuslar 42 görevliyi rehin alarak 4 gün boyunca hapishanenin kontrolünü ele geçirmişlerdi. İsyanın 4. Gününde polis saldırısı sonunda en az 43 kişi hayatını kaybetmişti. Son yıllarda hapishanelerdeki modern kölelik sistemine karşı pek çok eylem ve grev gerçekleştiriliyor.

ABD’deki Cezaevi Grevi için IWW’den çağrı

Adresi kontrol edin

Reyanlı’da jandarma tarafından işkenceye uğrayan Suriyeli mülteci yaşamını yitirdi

Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışan 8 Suriyeli mültecinin jandarma tarafından işkenceye uğradığı, en az bir kişinin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir