Almanya’da binlerce kişi Akdeniz’deki mülteci ölümlerine karşı sokaktaydı

kategori:

Mültecilerin kaçış güzergahlarından biri olan Akdeniz’de yaşanan gemi kazalarındaki kitlesel ölümleri ve ölümleri engellemek için çalışanların kriminalize edilmesini protesto etmek için binlerce kişi Almanya’nın dört bir yanına eylemler gerçekleştirdi.

Eylemlerde mülteci geçişlerini engellemek için kurulan ve binlerce mültecinin ölümünden sorumlu olan Frontex’e (Avrupa Birliği Üye Ülkelerinin Dış Sınırlarının Yönetimi için Operasyonel İşbirliği Ajansı) ve Avrupa hükümetlerine tepki gösterildi. Onlarca kitle örgütü tarafından organize edilen eylemde mülteci ölümlerini engellemek isteyen kişi ve kuruluşların kriminalize edilmesi de protesto edildi. Malta’da deniz kurtarma örgütü Lifeline görevlisi olan ve 230’dan fazla mültecinin hayatını kurtarmasının ardından hakkında çok sayıda ceza soruşturması başlatılan Claus-Peter Reisch’le dayanışma mesajları verildi.

Eylemlere Berlin’de 12000’den fazla, Hannover’de 2000’den fazla, Bremen’de 1000’den fazla ve diğer şehirlerde yüzlerce kişi katıldığı belirtildi.

Bir sonraki eylemin ise 13 Temmuz’da Köln’de gerçekleşeceği açıklandı.(Kaynak: Enough is Enough)


Yorumlar

“Almanya’da binlerce kişi Akdeniz’deki mülteci ölümlerine karşı sokaktaydı” için bir yanıt

  1. […] Almanya’da binlerce kişi Akdeniz’deki mülteci ölümlerine karşı sokaktaydı […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir