Anasayfa / Haberler / Atina’da mülteciler için yürüyüş düzenlendi: AB-Türkiye geri kabul anlaşması iptal edilsin

Atina’da mülteciler için yürüyüş düzenlendi: AB-Türkiye geri kabul anlaşması iptal edilsin

Yunanistan’ın başkenti Atina’da göçmenlere eşit haklar verilmesini talep eden bir grup, Yunanistan Çalışma Bakanlığı’ndan Avrupa Komisyonu ofisine bir yürüyüş düzenledi. Aralarından pek çok Afgan mültecinin de olduğu eylemciler AB ofisine taleplerini ileten bir mektup verdi. Mektupta, bütün sınırdışı işlemlerinin derhal durdurulması, tüm Afganların “çatışma alanından kaçan mülteci” olarak kabul edilmesi ve aile birleşiminin kabul edilmesi talep edildi. Eylemciler ayrıca AB ve Türkiye arasındaki geri kabul anlaşmasının iptal edilmesini talep etti. 

Türkiye ve AB arasındaki geri kabul anlaşması nedeniyle 2016 Mart ayından bu yana binlerce mülteci sığındıkları Yunan adalarından dışarı çıkamıyor ve sığınma kamplarında çok kötü şartlarda yaşıyorlar. Ayrıca Yunanistan’ın yanı sıra Almanya ve İsviçre gibi pek çok AB üyesi ülke Afganistan’ı savaş bölgesi kabul etmediği için Afgan mültecileri geldikleri ülkeye iade edebiliyor.

Yeryüzü Postası

Adresi kontrol edin

Berlin’de Køpi Wagenplatz kamp alanının tahliyesine karşı binlerce kişi sokağa çıktı

Almanya’nın başkenti Berlin’de bulunan Kreuzberg bölgesinde, anarşistlerin ve diğer radikal hareketlerin 1990 yılından beri kullandığı Køpi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir