Konya Karapınar’da Suriyeli mültecilere ırkçı saldırı

kategori:

Konya Karapınar’da önceki gün saat 00.30 sıralarında Fatih Mahallesi Seçilmiş Sokak’ta oturan Mehmet Ertunç (20), arkadaşlarıyla birlikte gezerken, daha önce kız kardeşini rahatsız edip, tacizde bulunduğunu iddia ettiği aynı sokakta oturan Suriyeli 8 çocuk babası Mustafa El Muhammed (35) ve 5 çocuk babası Hüseyin El Muhammed ile karşılaştı.

Tartışma kısa sürede kavgaya dönüştü. Kavga sırasında eve gidip av tüfeğini alan Mehmet Ertunç, Suriyeli iki kişinin üzerine ateş açtı. Vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralanan Mustafa El Muhammed ile Hüseyin El Muhammed, ambulansla Karapınar Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Mustafa El Muhammed doktorların tüm çabasına karşın kurtarılamadı. Hüseyin El Muhammed ise ilk müdahalesinin ardından Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Gözaltına alınan Mehmet Ertunç ile olaya karıştığı öne sürülen Hasan Özenli (24) ve Davut Güner çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı, Mustafa Güdal (34) ise serbest bırakıldı.

Irkçı Saldırı ve Sürgün

İlçede önceki akşam saat 21.00 sıralarında sosyal medya üzerinden örgütlenen yüzlerce kişilik grup Anıt Meydanı’nda toplanıp, Suriyelilerin bulunduğu evlere yürüdü. Irkçı grup polisin uyarısı üzerine dağıldı. Ancak dağılan kalabalığın büyük bir bölümü Çetni Mahallesi’nde hasarlı ve yıkılma tehlikesi nedeniyle boşaltılan Suriyelilerin kaldığı sağlık ocağı binasına saldırdı. 

Daha sonra olay yerine gelen Karapınar Kaymakamı Mustafa Karaca,  ırkçı gruba Suriyelilerin ilçe dışına çıkartılacağını söyledi. Eski sağlık ocağı binasındaki Suriyeli mülteciler bu binadan tahliye edildi. (Kaynak: Gazete Duvar)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir