FHKC’den Mehmet Şimşek’in Kudüs eylemi açıklamasına kınama

kategori:

Filistin Halk kurtuluş Cephesi, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in Kudüs eylemine dair açıklamalarını kınayan bir açıklama yayımladı. FHKC Filistin halkının direnişini tüm özgürlük mücadelesi verenler için bir işaret fişeği olarak gördüğünü söyledi. Açıklamanın devamında ise “FHKC, Türk yetkilinin, Filistin halkının mücadelesini bu şekilde tanımlamasını ahlaki bir düşüş olarak görüyor ve Türkiye’nin resmi duruşunun direnişin yanında olmasının bir aldatmaca olduğunu ve Filistin sorununu bölgedeki kirli rolü için nasıl istismar ettiği gerçeğini açığa çıkarıyor” denildi.

FHKC’den yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

FHKC: Filistin halkının direnişi tüm özgürlük mücadelesi verenler için bir işaret fişeği olmaya devam edecek.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi, Filistin halkının mücadelesinin  özgürlük mücadelesi veren herkes için bir işaret fişeği olmaya devam edeceğini vurgulayarak, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in işgal altındaki Kudüs topraklarında yapılan kahramanca feda eylemini iğrenç bir terörist saldırı olarak tanımlayan açıklamalarını şiddetle kınıyor.

FHKC, Türk yetkilinin, Filistin halkının mücadelesini bu şekilde tanımlamasını ahlaki bir düşüş olarak görüyor ve Türkiye’nin resmi duruşunun direnişin yanında olmasının bir aldatmaca olduğunu ve Filistin sorununu bölgedeki kirli rolü için nasıl istismar ettiği gerçeğini açığa çıkarıyor.

FHKC bu eylemin, Filistin halkının işgale karşı direnişte en doğal hakkı olduğunu ve İsrail’in dur durak bilmeksizin öldürme, yerleşimler, tutuklamalar, kutsal değerlerin çiğnenmesi, bütün dünyanın gözü önünde alenen yürütülen infazlar gibi suçlarına bir cevap olarak gerçekleştiğini söyledi.

Hayatını sürdürmek için balıkçılık yapan şehit Elhessi’nin öldürülmesi bu saldırıların ve suçların sonuncusu olmadı. Bu suça karşı bu Türk yetkiliden bu ölçüde güçlü bir açıklama ya da kınama mesajı duymadık.

FHKC  bu kahramanca ve hedefini hassas bir biçimde vuran eylemi bütün uluslararası teamül ve anlaşmaların  meşru gördüğü ve onlarca şehit, yaralı ve esir vermiş halkımızın mücadele ve direnişinin bir uzantısı olarak gördüğünü vurguladı.

FHKC Filistin’in bütün taraf ve güçlerine, şüpheye yer bırakmayacak bir biçimde Filistin topraklarının özgürleşmesinin tek yolu olarak, sahteliği gün geçtikçe açığa çıkan dış ittifaklar yerine  ulusal birlik ve ortaklığa başvurmanın gerektiğini çağrısını yineledi. .

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi

Basın Bürosu- Gazze

Kaynak: BDS Türkiye


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir