Tutuklanan Gazeteci Ahmet Şık: Bugün burada yargılanması gereken “Ne istediniz de vermedik” diyen Cumhurbaşkanıdır

Gazeteci Ahmet Şık, dün (30 Aralık) çıkartıldığı mahkemede ‘örgüt propagandası’ yaptığı iddiasıyla tutuklandı. Şık 29 Aralık 2016 sabah erken saatlerinde evinden gözaltına alınmış, emniyette “Gazeteciliği böyle soruşturamazsınız. Beş yıl öncesinin aynısı tekrar ediliyor” diyerek sorulara yanıt vermemişti. Akşam saatlerinde tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen Şık hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından düzenlenen sevk yazısında “PKK, DHKP-C ve FETÖ terör örgütleinde dile getirilen söylemlerde bulunduğu” iddia edildi.

Ahmet Şık Mahkemedeki savunmasında, 5 yıl önce şimdi sahnelenen senaryonun benzerini yaşadığını söyledi. 15 Temmuzda darbe engellendi ama cunta iktidara geldi, ifadesini kullanan Şık savunmasının devamında şunları söyledi:

“Bugün burada yargılanması gerekenlerin başında “Ne istediniz de vermedik” ve “Ben de bunlara çok yardım ettim. Allah’ım ve milletim beni affetsin” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Milletin affedip affetmeyeceği kendi bileceği iş. Tanrının bir günahkarı affedip affetmeyeceği ise bu dünyanın hesabı değil. Ancak bağımsız tarafsız ve adil olduğu iddiasındaki bir yargının suçunu itiraf eden bir şüpheliyi soruşturma konusu etmesi görevidir.”

Şık, 3 Mart 2011 tarihinde Fetullahçıların emniyetteki yapılanmasını anlattığı kitabının basımından önce dönemin savcısı firari Zekeriya Öz’ün talebiyle Ergenekon Davası kapsamında tutuklanmıştı.

Yeryüzü Postası


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir