Gazeteci Ahmet Şık Gözaltına Alındı

kategori:

Ahmet Şık İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen bir soruşturma kapsamında, sabah saatlerinde gözaltına aldı. Ahmet Şık da gözaltına alındığını Twitter hesabından “Gözaltına alınıyorum. Bir twittle ilgili olarak savcılığa götürülecekmişim” diye duyurdu. İstanbul Emniyet Müdürlüğüne götürülen Şık’ın işlemlerinin ardından adliyeye sevk edileceği bildirildi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili Barış Yakardaş ise Twitter’da, Ahmet Şık’ın Güvenlik Şube’ye bağlı polislerce attığı bir tweetten dolayı örgüt propagandası suçlamasıyla gözaltına alındığını yazdı.

Anadolu Ajansı ise Twitter paylaşımları ve Cumhuriyet gazetesinde yazdığı bazı yazılar nedeniyle Ahmet Şık hakkında “Türkiye Cumhuriyetini, yargı organlarını, askeri ve emniyet teşkilatını alenen aşağılama” ve “terör örgütü propagandasını yapma” suçlarını işlediği iddiasıyla hakkında soruşturma başlatıldığını iddia etti. Ahmet Şık, Mart 2011’de Oda TV davası kapsamında tutuklanmış ve yaklaşık bir yıl cezaevinde kalmıştı.

AA‘ya göre soruşturmaya konu olan Ahmet Şık’ın attığı bazı tweet’ler şunlar:

“Suikastçinin Nusra’cı değil FETÖ’cü olduğunu kanıtlama gayretindeki iktidar ve yancıları katilin polis olduğu gerçeğini ne yapacaksınız?”

“Katil devlettir deyince bozuluyorsunuz”

“İktidar nezdinde savaş gerektirecek durumun adı artık belli. O da rejim değişikliğine konulacak son noktadır”

“Savaş, PKK ile ülkenin belirli bir bölgesinde arada kesintiler olsa da 1984’ten bu yana var”

“Cizre’de evlerin bodrumlarında yakılanlarla İstanbul’da bombayla parçalananları kıyaslayacağına ikisine de itiraz et”

“Sırrı Süreyya Önder’e isnat edilen fiil suçsa, sarayda oturandan başlayarak daha bir dolu sanık olması gerekmez mi”

“Tahir Elçi’yi tutuklamak yerine katletmeyi tercih ettiler, katil sürüsü bir mafyasınız”

“ABD ve AB’nin cihatçı teröre karşı müttefikimiz dedikleri PYD’nin terör örgütü olduğunu kanıtlamaya çalışanlar olağan şüpheli olmaz mı?”

 


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir