Anasayfa / Haberler / Hapishanede saldırıya uğrayan Korsikalı bağımsızlık yanlısı Yvan Colonna hayatını kaybetti

Hapishanede saldırıya uğrayan Korsikalı bağımsızlık yanlısı Yvan Colonna hayatını kaybetti

Fransa’da tutulduğu hapishanede üç hafta önce uğradığı saldırı sonucunda komaya giren Korsikalı bağımsızlık yanlısı Yvan Colonna hayatını kaybetti.

Fransa’ya bağlı Korsika’da, 1998 yılında vali Claude Érignac’a suikast düzenlediği için hüküm giyen bağımsızlık yanlısı Yvan Colonna 2 Mart’ta Arles hapishanesinin spor salonunda “cihatçı” olduğu belirtilen bir başka mahpus tarafından saldırıya uğramıştı. Saldırı sonrası Korsika’da binlerce kişi sokağa çıkmış, eylemlerde devlet binaları ve polis merkezleri hedef alınmış, birçok noktada polis ve eylemciler arasında çatışmalar yaşanmıştı.

61 yaşındaki Yvan Colonna’nın 21 Mart akşamı hayatını kaybettiği duyuruldu. Korsika bağımsızlık hareketinin sembol isimlerinden biri olan Colonna, 1998 yılında dönemin Korsika Valisi Claude Érignac’a suikast düzenleyen ekibin içinde yer alıyordu. 2003 yılında yakalanan Colonna ömür boyu hapse mahkum edilmişti.

Adresi kontrol edin

Akdeniz’de yine göçmen katliamı: Ahşap bir teknenin batması sonucu en az 35 kişi hayatını kaybetti

Libya açıklarında göçmenleri taşıyan ahşap bir teknenin alabora olması sonucu Akdeniz’de yaşanan göçmen katliamlarına bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir