Anasayfa / Haberler / Edirne’nin İpsala ilçesinde donarak hayatını kaybeden mülteci sayısı 16’ya yükseldi

Edirne’nin İpsala ilçesinde donarak hayatını kaybeden mülteci sayısı 16’ya yükseldi

Edirne Valiliğinden yapılan açıklamaya göre İpsala ilçesi Paşaköy Köyü Mandakoru mevkiinde donarak hayatını kaybeden mülteci sayısı 16’ya yükseldi.

Edirne Valiliğinden dün yapılan açıklamada “02.02. 2022 günü İpsala ilçesi Paşaköy köyü Mandakoru mevkisinde Yunanlar tarafından geri itilen ve donarak vefat eden 9 göçmenin cansız bedenine ulaşılmıştır. Donma riski altındaki bir göçmen ise kurtarılarak Keşan Devlet Hastanesi’ne sevk edilmiştir. Arazide yapılan arama tarama çalışmaları sonrasında 2 göçmenin daha cansız bedenine ulaşılmıştır. Hastaneye sevk edilen göçmen de kurtarılamayarak vefat etmiştir. Vefat eden göçmen sayısı maalesef 12’ye ulaşmıştır. Jandarma, sınır birlikleri, polis ve AFAD ekiplerimiz tarafından arama tarama faaliyetlerine devam edilmektedir. Konuyla ilgili adli soruşturmaya başlanmıştır. Kamuoyuna üzüntüyle duyurulur” denilmişti.

Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis ise konuyla ilgili açıklama yaparak geri göndermenin söz konusu olmadığını savundu.

Soylu’nun açıklamasını reddeden Mitarakis, “Bu göçmenler asla sınıra ulaşmadı” dedi. Mitarakis, “Sınıra ulaştıklarına ya da Türkiye’ye geri itildiklerine dair herhangi bir önerme anlamsızdır” ifadelerini kullandı.

Mitarakis ayrıca Türkiye’yi, göçmenlerin sınır bölgesine yaklaşmasını ve “bu tehlikeli yolculukları” engellememekle suçladı ve “Bu tür trajedilerin bir daha yaşanmamasını istiyorsak, Türkiye başkalarını suçlamak yerine üzerine düşeni yapmalıdır” dedi.

Adresi kontrol edin

Reyanlı’da jandarma tarafından işkenceye uğrayan Suriyeli mülteci yaşamını yitirdi

Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışan 8 Suriyeli mültecinin jandarma tarafından işkenceye uğradığı, en az bir kişinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir